کاندوم چیست ؟ همه چیز درباره کاندوم

کاندوم چیست ؟ همه چیز درباره کاندوم

کاندوم چیست؟

 کاندوم چیست؟ کاندوم (condom) وسیله ای است کشسان و نازک از جنس لاتکس (لاستیک)، پلاستیک (پلی یورتان، نیتریل یا پلی ایزوپرن) یا پوست و روده حیوانات که در هنگام رابطه جنسی میتواند مانعی برای جلوگیری از بارداری ناخواسته و بیماری های مقاربتی باشد.

کاندوم ها به دو دسته کلی زنانه و مردانه تقسیم بندی میشوند که در نوع مردانه آن، پوششی از جنس لاتکس یا پلاستیک روی آلت مردانه قرار گرفته و هنگام انزال مرد از وارد شدن مایع منی به داخل واژن و به دنبال آن بارداری ناخواسته جلوگیری میکند. همچنین به خاطر اینکه هیچ گونه تماسی میان مایعات ترشح شده دوشریک جنسی هنگام رابطه ایجاد نمیشود، به عنوان مهم ترین عامل جلوگیری از بیماری های مقاربتی شناخته میشود. در نوع زنانه ، پوششی از جنس لاتکس وارد واژن زن شده و مانع ارتباط مستقیم آلت مردانه با واژن میشود.

ذکر این نکته مهم است که کاندوم های تهیه شده از پوست یا روده حیوانات از انتقال بیماری های جنسی جلوگیری نمیکنند و فقط کاندوم های لاتکس و پلی یورتان این توانایی را دارند.اثر این محصول در جلوگیری از بارداری ناخواسته بدین صورت گزارش شده است که حدود ۱۸ درصد رابطه های محافظت نشده بوسیله کاندوم به بارداری منجر میشود، درصورتی که این نرخ میان زنانی که شریک جنسی آنها به طور معمول از آن استفاده میکند تنها ۲ درصد است.

تاریخچه استفاده

تاریخچه استفاده از کاندوم به زمان مصر باستان برمیگردد که با استفاده از پارچه و صمغ پوششی برای آلت مردانه ساخته میشده و گزارش های علمی به استفاده عمومی به قرن ۱۶ میرسد و پس از اختراع پلاستیک در اواخر قرن ۱۹ استفاده از این نوع کاندوم متداول شد و با کشف لاتکس در ۱۹۲۰ این نوع معرفی شد و به دلیل ویژگی های ساختاری و راحتی استفاده مورد استقبال قرار گرفت.

آمارهای جهانی نشان میدهد که ۱۰ درصد از افراد برای جلوگیری از بارداری ناخواسته از کاندوم استفاده میکنند که این عدد برای کشورهای پیشرفته بیشتر است و یکی از ایمن ترین و بهترین روش ها برای این منظور می باشد. همچنین به کسانی که از روش های مانند مصرف قرص برای جلوگیری از بارداری کمک میگیرند، پیشنهاد میشود برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی حتما از آن استفاده کنند.

دومین کاربرد مهم کاندوم در استفاده هنگام رابطه جنسی بعد از بارداری ناخواسته، برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی به خصوص HIV و هپاتیت B است. تحقیقات نشان داده است که این محصول نرخ ابتلا به این بیماری ها را هم در زنان و هم مردان به شدت کاهش میدهد و استفاده از آن در رابطه جنسی به شدت پیشنهاد شده است. در هر نوع رابطه اعم از رابطه واژنی، دهانی یا مقعدی استفاده از کاندوم در کاهش ابتلا به بیماری های جنسی موثر بوده است زیرا مانعی برای برخورد مایع منی و ترشحات واژنی ایجاد میکند.

تاریخچه استفاده از کاندوم

تاریخچه برخورد دینی و فرهنگی با کاندوم

بعد از معرفی ماده لاتکس در ۱۹۲۰ به عنوان بهترین ماده اولیه برای تولید کاندوم و پیدایش این صنعت به طور گسترده، واکنش های مذهبی و فرهنگی در برابر این محصول بوجود آمد که از جمله آن واکنش منفی کلیسای کاتولیک با هر گونه رابطه خارج از چارچوب ازدواج و استفاده از وسایل پیشگیری کننده از بارداری بود. اما به تدریج در کلیساهای مختلف بازنگری در مورد استفاده از آن برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی جدی شده و هم اکنون جوامع مذهبی مانند کلیسای متحده مسیح از پیشتازان تشویق به استفاده در روابط جنسی هستند.

 در ایران نیز با وجود حساسیت جامعه مذهبی به امور جنسی و وسایل جلوگیری از بارداری، با ورود کاندوم به ایران در دهه ۴۰ شمسی خبری در مورد برخورد منفی جامعه و روحانیون در مقابل این محصول گزارش نشده و امروزه طبق فتوای علمای عظام استفاده از این محصول در انواع مختلف، به شرط رضایت زوجین هیچ ممانعتی ندارد و از نظر فرهنگی نیز امری پذیرفته شده است و میتوان براحتی از داروخانه ها، سوپر مارکت ها و سایت های معتبر خرید آنلاین تهیه کرد.

انواع کاندوم ها

امروزه در صنعت تولید کاندوم، انواع مختلفی با ویژگی های متفاوت و سلیقه های گوناگون تهیه میشود. از این دسته میتوان به کاندوم های حاوی مواد روان کننده، اسپرم کش و مواد ایجاد کننده تاخیر در انزال نام برد. همچنین از نظر شکل ظاهری و ساختار بافت انواع مختلف خاردار، شیاردار، حلقه ای و فضایی از دیگر دسته بندی های موجود در بازار می باشند.

همچنین برای افرادی که به لاتکس حساسیت دارند کاندوم هایی از جنس لاتکس فراوری شده وجود دارد که مواد حساسیت زای آن حذف شده است و همچنین کاندوم هایی از جنس پلی یورتان که انواع بسیار نازک از این نوع تهیه میشوند و به نسبت لاتکس از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

نحوه استفاده از کاندوم عوامل موثر بر میزان اثربخشی در استفاده از آن

اگر میخواهید که کاندوم به خوبی وظیفه خود را در رابطه جنسی شما ایفا کند باید بدرستی از آن استفاده کنید. خوشبختانه استفاده از آن خیلی ساده است و به صورت مختصر و مفید دستورالعمل استفاده از آن و آنچه که باید بدانید در ادامه آورده میشود.

کاندوم مردانه

برای استفاده از کاندوم مردانه ابتدا تاریخ انقضای آن را چک کنید و سپس مطمئن شوید که بسته بندی کاملا سالم است. برای این کار دو طرف بسته بندی را با دو انگشت فشار دهید و دقت کنید که هوای داخل بسته بندی تخلیه نشود. بعد از آن رول را روی کلاهک آلت نعوذ پیدا کرده قرار دهید و با دو انگشت هوای داخل مخزن ذخیره را خارج کنید زیرا وجود هوا داخل مخزن ذخیره منی سبب پارگی میشود و بعد از آن کاندوم به سمت پایین آلت بکشید. دقت کنید که آن را پشت و رو بر روی آلت نکشید. برای احتیاط بیشتر در تمام طول مدت رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید و در صورتی که قصد تجربه رابطه مقعدی و واژنی را به طور هم زمان دارید حتما آن را تعویض کنید و از یک عدد جدید استفاده کنید.

میتوانید از مواد روان کننده با پایه آبی استفاده کنید و به هیچ عنوان از مواد روغنی استفاده نکنید زیرا باعث آسیب به کاندوم میشود. بعد از برقراری رابطه و انزال منی، آلت نعوذ کرده خود را از واژن شریک جنسی خود بیرون بکشید تا قبل از اینکه از حالت نعوذ خارج شود و سپس کاندوم حاوی مایع منی را از آلت خود خارج کرده و آن را از انتهای آن گره بزنید و داخل سطل زباله بیندازید.

نکات ایمنی

به هیچ عنوان کاندوم استفاده شده را داخل مجرای فاضلاب نیندازید، زیرا باعث گرفتگی آن میشود. محصول را در فضای خنک و دور از نور مستقیم آفتاب و وسایل تیز و برنده قرار دهید و به هیچ عنوان بیشتر از یک ماه در جیب و یا داخل داشبورد ماشین قرار ندهید و در صورتی که هنگام استفاده کاندوم مورد نظر خشک، دارای زدگی، غیر منعطف و یا چسبناک بود آن را دور انداخته و از یک عدد نو استفاده کنید.

کاندوم زنانه

استفاده از کاندوم های زنانه به نسبت کاندوم های مردانه کمی متفاوت و سخت تر است. این نوع کاندوم ها دارای دو حلقه ورودی وانتهایی هستند که حلقه انتهایی بایستی درون واژن قرار گرفته و حلقه ابتدایی در ورودی واژن قرار داده میشود. میزان تاثیر این نوع کاندوم حدود ۷۵ درصد بوده و در کشورهای در حال توسعه فروش بیشتری نسبت به کشورهای توسعه یافته دارند و عمدتا توسط زنانی استفاده میشوند که نمیتوانند شریک جنسی خود را به استفاده از کاندوم مردانه متقاعد کنند.

کاندوم زنانه و نحوه استفاده از آن

هزینه خرید کاندوم و بهترین مارک آن

برای خرید کاندوم و محافظت از خود در برابر بیماری های مقاربتی نیاز به صرف هزینه زیادی نیست . هزینه پرداخت شده برای خرید بسیار کم و نسبت به مزایای آن تقریبا هیچ است. هزینه جهانی خرید کاندم بر مبنای دلار به صورت متوسط بین ۲ تا ۶ دلار برای بسته ۳ الی۱۲ عددی در انواع مختلف است که به ازای هر عدد مبلغی کمتر از ۱ دلار میشود. استفاده از این وسیله با مزایای آن و تبعاتی که عدوم استفاده از آن میتواند داشته باشد به نحوی کمک به ذخیره پول شما میکند. سلامتی شما قابل قیمت گذاری نیست و صرف نظر از قیمت ، برای محافظت از خود در برابر بیماری های مقاربتی و بارداری ناخواسته هرگز کاندوم را فراموش نکنید.

بهترین برند کاندوم مناسب ترین نوع آن برای شماست. همان طور که گفته شد تنوع زیادی در نوع، جنس ، ساختار و حتی طعم های این محصول وجود دارد و فاکتور تعیین کننده بهترین کاندوم، میزان راحتی شما هنگام برقراری رابطه جنسی است زیرا از نظر کارایی کاندوم های لاتکس و پلی یورتان به یک میزان موثر هستند و محصولاتی از جنس روده و پوست حیوانات عملکرد مناسبی در برابر انتقال بیماری های مقاربتی ندارند.

 

مزایای استفاده از کاندوم

طبق گفته های قبل کاندوم ها ابزاری موثر در جلوگیری از بارداری ناخواسته و انتقال بیماری های مقاربتی مانند HIV و هپاتیت B هستند و میتوانند نقش کمکی به دیگر روش های جلوگیری از بارداری مانند مصرف قرص و استفاده از IUD داشته باشند. محصولاتی ارزان و در دسترس هستند و تقریبا عوارض جانبی ندارند. البته در مواردی که زوجین به لاتکس حساسیت دارند استفاده از دیگر انواع کاندوم مانند پلی یورتان توصیه میشود. علاوه بر موارد فوق میتوان به نقش این محصولات در افزایش لذت جنسی و کمک به ارگاسم بانوان اشاره کرد که این کار با استفاده از کاندم های دارای مواد روان کننده، تاخیری، خاردار، شیاردار و فضایی صورت میگیرد و به افزایش عملکرد جنسی مردان و افزایش تجربه ارگاسم در بانوان کمک میکند.

معایب استفاده از کاندوم

پیشاپیش لازم به ذکر است که استفاده از این وسیله مزایایی بسیار بیشتر از معایب آن دارد و عمده معایب آن در عده کمی از افراد ایجاد اشکال میکند.

از جمله معایب استفاده از کاندوم میتوان به کاهش تحریک پذیری در برخی مردان اشاره کرد، زیرا از تماس مستقیم آلت مردانه با دیواره واژن جلوگیری میکند. همچنین استفاده از کاندم های از جنس لاتکس در برخی افراد ایجاد حساسیت میکند. یکبار مصرف هستند و برای بهره مندی از مزایای آن بایستی در هر رابطه جنسی مورد استفاده قرار بگیرند.

در صورت نداشتن تجربه کافی ممکن است پاره شده و نقش خود را ایفا نکنند. به یاد داشته باشید که معایب گفته شده در برابر مزیت اصلی استفاده از کاندم که محافظت از شما و شریک جنسی شما در مقابل بیماری های واگیردار جنسی و بارداری ناخواسته است بسیار کم اهمیت و قابل چشم پوشی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *