کاندوم گیاهی چیست و بهترین برندهای آن کدامند؟

کاندوم گیاهی چیست؟

آیا شما هم با شنیدن اسم کاندوم گیاهی متعجب میشوید و از خود میپرسید که آیا مگر کاندوم گیاهی هم وجود دارد؟

البته جواب این سوال بستگی دارد، زیرا ماده اصلی که سبب میشود کاندوم ها گیاهی نباشند کاسئین است و جز اصلی پروتئین های موجود در شیر است. این ماده به طور معمول در تولید لاتکس استفاده میشود (که اکثر کاندوم ها از آن ساخته شده اند) و باعث نرمی ساختار آن میشود. خبرهای خوب این که امروزه تعدادی گزینه محدود برای کاندوم هایی که از کاسئین ساخته نشده اند (ولی همچنان منعطف و نرم هستند) وجود دارد که با جزئیات در ادامه شرح داده میشود.

اما قبل از آن …

تاریخچه

کاندوم های سنتی به طور معمول از غشای روده گاوها تهیه میشدند (کاملا غیر گیاهی!) از دوره های قبل تا ابتدای تاسیس امپراطوری روم از این وسیله به عنوان کاندوم استفاده میشده است. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که این نوع از افراد در مقابل بیماری های مقاربتی مانند HIV محافظت نمیکند. همچنین، همان طور که میدانید بوی بسیار نامطبوعی هم داشته است.

امروزه بسیاری از برندهای معتبر از لاتکس برای تولید محصولات خود استفاده می کنند. در ادامه به معرفی آنها و ضرورت به وجود آمدن کاندوم گیاهی خواهیم پرداخت:

مواد تشکیل دهنده کاندوم لاتکس چیست؟

منبع اصلی لاتکس درخت های دارای لاستیک طبیعی هستند. لاتکس های جدید از برخی مواد و فرایندهای مصنوعی تهیه میشوند که این کار سبب میشود خاصیت کشسان و الاستیکی بیشتری نسبت به لاتکس صد درصد طبیعی داشته باشند.

مواد دیگری که امروزه برای ساخت کاندوم ها استفاده میشود، شامل پلی اورتان (که یک ترکیب پلاستیکی است) ، پلی ایزوپرن (که کاملا مصنوعی است) و لاتکس های فرآوری شده (عاری از مواد حساسیت زای موجود در لاتکس استاندارد) هستند. در مورد این نوع لاتکس ها بیشتر توضیح داده میشود.

لاتکس طبیعی

موافقان و مخالفان کاندوم های لاتکس

کاندوم های لاتکس به طور قابل توجهی در مقابل بارداری و بیماری های مقاربتی از جمله HIV ، موثر هستند. یکی از معایبشان این است که تعدادی از افراد (حدود شش درصد) نسبت به آن حساسیت و آلرژی داشته و باعث سوزش و خارش پوست آن ها میشود و به وضوح میتوانند آلرژی به لاتکس را متوجه شوند. نکته مهم دیگر که بایستی دقت شود، این است که  نبایستی از روان کننده های های پایه روغنی مانند وازلین، روغن های گیاهی، روغن نارگیل و کره (که هم کره استخراج شده از شیر حیوانات و هم کره تهیه شده از روغن های گیاهی را شامل میشود) هنگام استفاده از کاندوم های لاتکس استعمال شود، زیرا همه این موارد میتواند باعث آسیب به کاندوم شده و ایمنی شما را به خطر بیندازد.

 به هر حال هنگام استفاده میتوانید از لوبریکانت های بر پایه آب استفاده کنید و حتما تاریخ انقضای موجود بر روی بسته محصولات را نیز چک نمایید.

کاندوم گیاهی از چه موادی ساخته شده است؟

اساسا کاندوم های گیاهی کاندوم هایی هستد که از از روده گاو و خوک و یا هر قسمت از پوست حیوانات تهیه نشده باشند و کاندوم گیاهی از جنس لاتکسی است که در تولید آن از کاسئین استفاده نشده باشد. کاندوم های گیاهی میتوانند از پلی یورتان و پلی ایزوپرن هم ساخته شده باشند.

سوال مهم، آیا کاندوم لاتکس گیاهی است؟

پاسخ کوتاه این است که بعضی از آن ها گیاهی هستند و بعضی دیگر نه. همان طور که قبلا هم ذکر شد، کاندوم های لاتکس غیر گیاهی حاوی کاسئین هستند که جز اصلی پروتئینی شیر می باشد.

از طرف دیگر، در تولید کاندوم های گیاهی  از افزودنی های پایه گیاهی مانند عصاره تیستل با هدف افزایش خاصیت کشسانی و الاستیسیته در فرایند تولید اضافه شده و به نرم شدن کاندوم ها کمک میکند.

بیشتر بخوانید: حکم شرعی استفاده از کاندوم خاردار

کاندوم های پلی اورتان

کاندوم پلی اورتان در دسته کاندوم گیاهی قرار میگیرد که از جنس پلاستیک است و در جلوگیری از بارداری و بیماری های مقاربتی از جمله HIV بسیار موثر است. طرفداران کاندوم های پلی اورتان کسانی هستند که نسبت به کاندوم های لاتکس آلرژی دارند و بسیاری از افراد (مرد و زن) در استفاده از این نوع کاندوم به دلیل نازکی آن، ابراز رضایت کرده اند.

از معایب کاندوم های پلی اورتان میتوان به قیمت بیشتر آن ها  نسبت به نوع لاتکسی و کشسان تر بودن آن ها اشاره کرد. البته نازکی آن ها باعث محبوبیت میان طرفداران شده است.

همانند چکمه های پلی اورتان، در تهیه این نوع کاندوم از هیچ نوع فراورده حیوانی استفاده نشده و این امر باعث جلب توجه طرفداران حقوق حیوانات نیز شده است.

کاندوم های پلی ایزوپرن

پلی ایزوپرن گونه ای لاتکس مصنوعی تصفیه شده بدون مواد آلرژی زای موجود در لاتکس استاندارد است. همچنین مانند لاتکس استاندارد و پلی اورتان در مقابل بارداری و بیماری های مقاربتی مانند HIV هم موثر است.

این نوع کاندوم هم گیاهی محسوب شده و مانند کاندوم های لاتکس استاندارد، باید از روان کننده های های پایه آبی و سیلیکونی هنگام استفاده بهره برد.

بهترین برندهای کاندوم گیاهی

بنابراین بدون توضیح بیشتر به معرفی تعدادی از محبوب ترین کاندوم های گیاهی بازار میپردازیم:

  • کاندوم های پلی اورتان برند Trojan مدل Supra BareSkin

این مدل کاندوم بسیار نازک بوده و از پلی اورتان گیاهی ساخته شده است. به گونه ای طراحی شده اند که گرمای طبیعی بدن را از خود انتقال دهند که باعث اشتیاق مصرف کنندگان به خرید این محصول میشود. این کاندوم ها از پلی اورتان کاملا شفاف گرید دارویی و بدون بو تهیه شده و با وجود ضخامت بسیار کم، مقاومت زیادی دارند.

کاندوم گیاهی trojan

  • برند Glyde

ماموریت این برند انقلاب در بهداشت جنسی و افزایش سلامتی جامعه اعلام شده است. منابع مورد استفاده برای خط تولید محصولات مراقبت شخصی از طریق تقسیم سهام میان کارکنان تامین شده و به قوانین برابری حقوق زن و مرد و کسب قانونی پایبند هستند.

لاستیک استفاده شده برای تولید این کاندوم هی گیاهی ا به صورت مداوم در مناطقی که این گیاهان بومی آنجا هستند پرورش داده شده و فراوری میشوند. سیاست این شرکت در مورد اثرات تولید کربن، به حداقل رساندن آن بوده و در تولید بسته بندی از مواد قابل بازیافت و جوهرهای گیاهی استفاده میشود.

این شرکت دارای گواهینامه های بسیاری در رابطه با تولید کاندوم از جمله جامعه گیاه خواران، برنامه حمایت از مصرف کنندگان PETA و شبکه تجارت سبز می باشد. به علاوه این شرکت در رده شرکت های درجه B طبقه بندی شده است.

کاندوم های Glyde عاری از کاسئین، گلیسرین، پارابن، مواد پتروشیمیایی و اسپرم کش Nonoxynol-9 هستند.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل انتخاب سایز مناسب کاندوم

  • کاندوم های غیر لاتکس ایزوپرن SKYN

این برند با معرفی خود به عنوان تولید کننده کاندوم های ایزوپرن، یک برند کاندوم گیاهی محسوب میشود. این شرکت با تولید کاندوم های ایزوپرن در یک خط تولید متفاوت از دیگر خطوط تولید لاتکس طبیعی به تولید محصولات خود مشغول بوده و گزینه ای مناسب برای افراد حساس به لاتکس است.

  • کاندوم های برند B

محصولات این شرکت کاملا گیاهی و عاری از گلیسرین، پارابن، اسپرم کش و ترکیبات پتروشیمیایی است.

  • کاندوم های ساخته شده بر اساس کسب اخلاقی و منصفانه برند Sustain Natural

این شرکت از جمله تولید کنندگان متعهد در مورد سلامت جنسی زنان است و حدود 10 درصد سود خود را به ارتقای سلامت زنان در نهادهای مرتبط در آمریکا اختصاص داده است. تمام محصولات کاندوم این شرکت 100% گیاهی بوده و فاقد مواد مضر شیمیایی، پارابن و رایحه های مصنوعی است.

  • کاندوم گیاهی پلی ایزوپرن برند Durex Avanti

کاندوم های این شرکت از نوع فوق نازک ایزوپرن گیاهی بوده  و از نظر کاربران محبوبیت زیادی دارد و جایگزین بسیار خوبی برای لاتکس معرفی شده است.

کاندوم گیاهی Durex

  • کاندوم های بدون کاسئین لاتکس Kimono

کاندوم های تولیدی این برند ضخامت بسیاری کمی داشته و در رده کاندوم های microthin طبقه بندی میشود. این محصولات از لاتکس گیاهی فاقد کاسئین تولید شده و دوستدار محیط زیست است. همچنین عاری از اسپرم کش، پارابن، گلیسرین و نیتروزآمین  که ترکیبی سرطان زا است، میباشد.

سخنی کوتاه در مورد ایمنی رابطه شما

وقتی مسئله ای به سلامتی مربوط میشود، نباید ریسک احمقانه ای کرد. همه ما فقط با یک بدن متولد میشویم و برای آن زاپاسی وجود ندارد. این تمام دارایی شماست و بدن است که به صورت خودکار هر کاری میکند تا در مسیر زندگی قرار بگیریم. بدن شما برنامه ریزی شده برای بهبود دردها، برای اینکه شما را سلامت نگه دارد و برای اینکه شما را قوی نگه دارد، به شرط اینکه به خوبی از آن مراقبت کنید. بدن شما در تلاش برای حفظ شما مسیر خود را ادامه میدهد، حتی زمانی که شما نسبت به آن بی توجهید و یا نظر مثبتی در مورد اندام خود ندارید. بدن همه نگرش های منفی شما را کنار زده و نقش خود را برای نمایش بهترین توانایی های شما به خوبی ایفا میکند. پس مراقب بدن خود باشید و تمرین کنید رابطه جنسی ایمنی داشته باشید.

هر کسی که از شما انتظار داشته باشد که به خاطر او سلامتی خود را به خطر بیندازید شخصی شایسته برای داشتن رابطه ای به هر قیمت و مصرانه نیست، خصوصا داشتنن رابطه جنسی با شما.

هر کسی که از شما درخواست رابطه غیر ایمن داشته باشد را باید از او دوری کنید. چنین شخصی در رابطه بسیار خودخواه و نادان است. وقت خود را با افراد خودخواه و نادان تلف نکنید. خصوصا اینکه دنیا پر از افراد مناسب و متعهد است که شایسته زمان و انرژی شما هستند.

شاید برخی از این افراد بهانه هایی مانند حساسیت را مطرح کنند که با توجه به آنچه که در این مقاله بیان شد می توان به آنها کاندوم گیاهی را توصیه نمود.

2 دیدگاه برای “کاندوم گیاهی چیست و بهترین برندهای آن کدامند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *