استفاده از کاندوم در بارداری ، بایدها و نبایدها

استفاده از کاندوم در بارداری

سوال بسیار مهمی که برای تعداد زیادی از زوج هایی که در انتظار بدنیا آمدن نوزاد خود هستند این است که آیا داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری مشکلی برای نوزاد آن ها ایجاد نمیکند و این رابطه بی خطر است؟ و اگر این جواب مثبت است آیا استفاده از کاندوم در دوران بارداری ضرر دارد؟ استفاده از انواع مختلف آن مثلا استفاده از کاندوم خاردار در بارداری آسیبی به جنین میزند؟

این ها سوالات متداولی هستند که ذهن بسیاری از زوجین را به خود مشغول کرده است و باعث ایجاد نگرانی ها و بعضا مشکلاتی در روابط خانم های باردار میشود. در این مقاله تلاش میکنیم با استفاده از منابع معتبر علمی و تحقیقاتی به این سوالات پاسخ داده و نحوه صحیح داشتن رابطه جنسی و استفاده از کاندوم در هنگام بارداری را به صورت مختصر و مفید توضیح دهیم.

داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری

در پاسخ به اولین سوال در مورد ریسک داشتن رابطه جنسی در هنگام بارداری برای جنین و مادر، دانشمند در تحقیقات خود اعلام کردند به دلیل ساختار و فیزیولوژی رحم و وجود پرده و مایع آمنیوتیک از ورود مایع منی به داخل رحم و بارداری مجدد جلوگیری کرده و از جنین در مقابل ضربات و تنش های فیزیکی نه چندان شدید محافظت میکند. پس به طور کلی داشتن رابطه جنسی در هنگام بارداری هیچ خطری برای جنین ندارد و گزارشی مبنی بر سقط جنین به صرف داشتن رابطه جنسی منتشر نشده است و بر خلاف تصور عده ای در مورد اینکه داشتن رابطه جنسی درد زایمان را زیاد میکند، چنین موضوعی واقعیت ندارد.

بیشتر بخوانید: آموزش کامل نحوه استفاده از کاندوم

فواید داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری

در بسیاری از تحقیقات داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری بسیار توصیه شده است، زیرا دارای فواید روحی و جسمی برای مادر و نوزاد می باشد. از جمله این فواید میتوان به تقویت عزت نفس و حفظ صمیمت زوجین که از فواید روانی داشتن رابطه جنسی در بارداری است و در تحقیقاتی به کاهش فشار خون ناشی از بارداری و در صورت ریختن مایع منی درون رحم به کاهش حالت تهوع دوران بارداری و همچنین افزایش سطح ایمنی بدن نوزاد میشود، البته در صورت داشتن بیماری های مقاربتی، خطر ابتلای زوجین و نوزاد به این بیماری ها بسیار زیاد بوده که در بخش استفاده از کاندوم در دوران بارداری بیشتر به آن میپردازیم.

البته راحتی مادر در هنگام بارداری مهم ترین عامل داشتن رابطه، کیفیت و چگونگی آن است، به طوری که علاوه بر ایجاد لذت و افزایش شادابی در زندگی مشترک فشاری به جنین و مادر وارد نشود. لازم به ذکر است در صورتی که زوجه بارداری سختی را داشته و یا درگیر مشکلات و بیماری های خاصی است، قبل از هر چیزی بایستی با پزشک خود در مورد داشتن رابطه جنسی مشورت کند.

در چه مواردی نباید در بارداری رابطه جنسی داشت؟

با وجود مطالب گفته شده و فواید ذکر شده درباره داشتن هر نوع رابطه جنسی واژنی، مقعدی  یا دهانی در دوران بارداری، در صورتی که موارد زیر در زوجه مشاهده شد، ادامه رابطه جنسی ممنوع بوده و حتما بایستی به پزشک مراجعه شود:

  • مشاهده هر گونه خونریزی واژن
  • مشاهده ترشح مایع آمنیوتیک
  • باز شدن خودبخودی دهانه رحم
  • پوشیده شدن کامل یا بخشی از دهانه رحم توسط جفت
  • در صورتی که در زایمان های قبلی درد شدیدی وجود داشته یا سابقه تولد نوزاد نارس در زوجه وجود داشته باشد

بنابر مطالب گفته شده، داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد، پس در ادامه به سوال دیگر یعنی استفاده از کاندوم و انواع مختلف آن در دوران بارداری و بایدها و نبایدهای استفاده از کاندوم میپردازیم.

سوال : آیا ریختن اسپرم در دوران بارداری ضرر دارد ؟

مایع منی حاوی هورمونی به نام پروستاگلاندین است که می تواند باعث تحریک در ناحیه گردنه رحم شده و موجب انقباض در این ناحیه شود. این انقباض می تواند باعث درد در ناحیه زیر شکم زنان شود، اما هیچگونه ضرری برای جنین نخواهد داشت. به طور کل پزشکان توصیه کرده اند که در دوران بارداری ریختن منی و اسپرم در واژن به صورت متناب نباشد، به این صورت که از هر 3 یا 4 بار رابطه فقط یکبار منی در داخل واژن ریخته شود و در سایر دفعات از وسایل پیشگیری مانند کاندوم استفاده شود.

سوال: آیا در دوران بارداری باید از کاندوم استفاده کرد؟

همانطور که در مطالب قبل گفته شد، ریسک بارداری مجدد در هنگام بارداری تقریبا صفر بوده و فقط گزارش هایی اندک در این رابطه آن هم به صورت بارداری خارج از رحم منتشر شده است که از استثنائات پزشکی می باشد. با این حال خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی همچنان پابرجاست و علاوه بر زوجین، نوزاد آن ها را هم تهدید میکند، همچنین خطر ابتلای دستگاه تناسلی زن به قارچ و باکتری های بیماری زا در دوران بارداری بسیار بیشتر میشود. در اینجاست که استفاده از کاندوم ضروری شده و انتخاب بهترین گزینه اهمیت پیدا میکند. در تمام انواع رابطه های جنسی واژنی، مقعدی و دهانی استفاده از کاندوم توصیه میشود ولی در صورتی که تمایلی به استفاده از کاندوم در رابطه جنسی وجود ندارد، ایمن ترین روش رابطه جنسی، رابطه دهانی می باشد.

آیا استفاده از کاندوم در بارداری ضرر دارد

انتخاب کاندوم مناسب برای داشتن رابطه جنسی ایمن در دوران بارداری بسیار مهم است تا سلامت زوجین و جنین را تامین کند. در ابتدا بایستی در نظر داشت که کسانی که به لاتکس حساسیت دارند میتوانند از کاندوم های پلی اورتان استفاده کنند. در برخی منابع توصیه شده است که از کاندوم هایی که حاوی مواد اسپرم کش، تاخیری یا روان کننده پایه آبی هستند استفاده نشود، البته هنوز مدرکی مبنی بر تاثیر منفی این مواد روی جنین گزارش نشده است و تنها توصیه ای موکد است. برای استفاده از کاندوم ها و ژل های روان کننده پیشنهاد میشود انواع پایه سیلیکون آ ن ها در هنگام داشتن رابطه جنسی انتخاب شود زیرا انواع پایه آبی کمک به رشد بیشتر قارچ ها و باکتری های بیماری زای دستگاه جنسی زن ها میشود.

در نظر داشته باشید که استفاده از کاندوم های طبیعی که از پوست یا روده حیوانات تهیه میشوند به هیچ عنوان توان جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی مانند ایدز یا هپاتیت را ندارند و تنها توانایی جلوگیری از بارداری ناخواسته را دارند و گزینه مناسبی برای استفاده در دوران بارداری نیستند.

استفاده از کاندوم خاردار در دوران بارداری

در مورد سوال مطرح شده برای استفاده از کاندوم های خاردار یا شیاردار در هنگام بارداری، گزارشی مبنی بر ایجاد ضرر و مشکل برای جنین و مادر بیان نشده است و با رعایت نکات ذکر شده در قبل و به شرط رضایت زن و تمایل به استفاده از این نوع کاندوم، بلا مانع است و اثر مضری برای استفاده از کاندوم های خاردار در دوران بارداری بیان نشده است.

از طرف دیگر پس از زایمان و خصوصا زایمان طبیعی که بعضا منجر به گشادی واژن یا تحریک پذیری کمتر در بسیاری از زنان میشود، استفاده از کاندوم های فضایی که از دسته کاندوم های خاردار و با خارهای درشت و چیدمان متفاوت زائده های از جنس لاتکس هستند. پیشنهاد میشود برای ایجاد تنوع و افزایش تحریک پذیری ناحیه واژن و کلیتوریس در بانوان از کاندوم های فضایی چه در هنگام بارداری و چه پس از آن استفاده شود. البته استفاده از این نوع کاندوم ها بایستی محدود و در فاصله های زمانی کوتاه باشد تا فشاری به زنان باردار وارد نشود.

استفاده از کاندوم تاخیری در دوران بارداری

سوال: آیا کاندوم تاخیری برای جنین ضرر دارد؟

بسیاری از کاربران که منتظر تولد نوزاد خود هستند در مورد استفاده از مواد موثره تاخیری و کاندوم های تاخیری  سوال میکنند و این مورد دغدغه بسیاری از این افراد شده است. در پاسخ به این سوال بایستی ابتدا به این نکته اشاره کرد که یک تفاوت عمده میان استفاده از کاندوم تاخیری و موادی مانند ژل یا اسپری تاخیری وجود دارد که به آن اشاره میشود.

تفاوت اصلی در استفاده از کاندوم های تاخیری و ژل یا اسپری تاخیری این است که در هنگام استفاده از کاندوم های تاخیری خود کاندوم یک حفاظ و پوشش میان ماده موثره تاخیری و واژن است و از ورود این مواد به داخل واژن جلوگیری میکند. اما در هنگام استفاده از ژل یا اسپری تاخیری و حتی با رعایت اصول استفاده صحیح که بایستی به نحوی باشد که از ورود مواد موثره به درون واژن جلوگیری شود، با این حال احتمال ورود مواد موثره تاخیری که عموما ماده لیدوکائین است و حتی از نظر سازمان غذا و داروی آمریکا برای استعمال کاملا بی خطر معرفی شده است، با این حال توصیه میشود که در هنگام بارداری مورد استفاده قرار نگیرد. البته در صورت تمایل توصیه میشود یا از کاندوم های تاخیری استفاده شود و یا بعد از استعمال ژل یا اسپری تاخیر از کاندوم های ساده یا خاردار برای ایمنی بیشتر بهره برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *