حکم استفاده از کاندوم خاردار در اسلام چیست؟

احکام شرعی استفاده از کاندوم

حکم استفاده از کاندوم خاردار توسط مراجع عظام در زمان های مختلف عنوان شده است، با بررسی این احکام می توان دریافت که اکثر مراجع حکم به شرعی بودن استفاده از کاندوم (در صورن رضایت طرفین) داده اند. نکته ای که در اکثر احکام شرعی صادره در این زمینه می توان مشاهده نمود دو نکته است : 1 – برای زوجین مشکلی ایجاد نکند 2- هر دو طرف راضی به استفاده باشند.

احکام استفاده از انواع مختلف کاندوم

در مورد نوع کاندوم استعمالی از جمله کاندوم خاردار، تاخیری، حلقه ای و دیگر انواع، به دلیل ایجاد لذت مضاعف نظرات فقها متفاوت بوده است که در ادامه به حکم استفاده از کاندوم خاردار و انواع مختلف میپردازیم.

سوال:آیا استفاده از وسایل ضد بارداری مثلا استفاده از کاندوم از نظر اسلام اشکال دارد؟

آیت الله وحید خراسانی:

اگر لذت جنسی غیر از اصلِ نزدیکی برای زن یا شوهر نداشته باشد و ضرر مهمّی برای آنها نداشته باشد ، اشکالی ندارد.

آیت الله سیستانی:

اگر شوهر بخواهد برای جلوگیری از بارداری همسرش از کاندوم استفاده کند، بنابر احتیاط واجب باید رضایت همسرش را به دست آورد.

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی:

اگر مرد و زن هر دو راضی باشند مانعی ندارد.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی:

برای جلوگیری از انعقاد نطفه، استفاده از هر وسیله مشروعی که بی ضرر باشد، و باعث نقص مرد یا زن نشود (یعنی مرد یا زن برای همیشه از قابلیت تولید مثل ساقط نگردد) ذاتا مجاز است.

آیت الله هادوی تهرانی:

مجاز است

سؤال: استفاده از کاندوم هایی که دارای شکل های مختلف مانند عروسکی، خاردار، حجیم شونده و … هستند و باعث لذت بیشتر خانم می شوند چه حکمی دارد؟ (آیا این کاندوم ها هم حکم شیء خارجی را دارند؟)

 مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله تعالی):

فی نفسه اشکال ندارد.

آیت الله العظمی سیستانی (حفظه الله تعالی):

برای استفاده از کاندوم، درصورتی که وسیله ای فیزیکی (مثل خار دار بودن با حلقه ای بودن کاندوم) باعث لذت بیشتر هر کدام از طرفین شود، بنابر احتیاط واجب استعمال حرام است. ولی اگر با استفاده از وسائل شیمیایی (مثل کرم، داروهای تأخیری و…) باعث لذت بیشتر، یا زود انزالی یا تأخیر انزال و ارگاسم شود، فی نفسه اشکال ندارد. شایان ذکر است؛ اگر شوهر بخواهد برای جلوگیری از بارداری همسرش از کاندوم یا کاپوت استفاده کند، بنابر احتیاط واجب باید رضایت همسرش را به دست آورد.

آیت الله العظمی شبیری زنجانی (حفظه الله تعالی):

حکم استفاده از کاندوم های مختلف : استفاده از آن مانعی ندارد.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی (حفظه الله تعالی):

به طور کلّی زن و شوهر به هر شکلي که مايل باشند مي توانند از يکديگر لذت ببرند، ولي شايسته است از کارهايي که با کرامت انساني سازگار نيست پرهيز کنند. همچنین توجه داشته باشید، براي جلوگيري از انعقاد نطفه، استفاده از هر وسيله مشروعي که بي ضرر باشد، و باعث نقص مرد يا زن نشود (يعني مرد يا زن براي هميشه از قابليت توليد مثل ساقط نگردد) ذاتا مجاز است، ولي در حال حاضر کنترل جمعيت جايز نيست، مگر اينکه واقعا ضرورتي وجود داشته باشد.

آیت الله العظمی وحید خراسانی (حفظه الله تعالی):

بنابر احتیاطِ واجب حرام است.

محصول پیشنهادی : کاندوم خاردار درشت ناچ کدکس Big Dots

کاندوم خاردار درشت ناچ کدکس Big Dots

تا اینجا به بیان حکم شرعی استفاده از کاندوم خاردار و سایر کاندوم ها پرداختیم، در ادامه مختصری به کنترل جمعیت و نقش بازدارنده های بارداری در آن خواهیم پرداخت.

برنامه های کنترل جمعیت

برنامه های کنترل جمعیت و تنظیم خانواده در ایران در ابتدای دهه 40 هجری شمسی آغاز شد و عموم روش های مورد استفاده برای کاهش رشد جمعیتی کشور که مرز انفجار رسیده بود از روش های موقتی و دائمی برای این منظور استفاده میشده است. در ابتدای دهه 50 شمسی از روش عقیم سازی دائمی داوطلبانه به صورت گسترده ای استفاده شد که این روش از نظر علمای اسلام و عموم فقها تنها در صورتی جایزاست که آمیزش منجر به انعقاد نطفه برای زوجین ایجاد خطر نماید، در غیر این صورت فعل حرام بوده و موکدا نهی شده است.

در همان ابتدای دهه 50 شمسی استفاده از کاندوم در ایران با تدوین برنامه های تنظیم خانواده توسط شورای عالی بهداشت و تنظیم خانواده پیشنهاد شد و مورد استفاده گسترده قرار گرفت. پیش از این و در اوایل دهه 40 شمسی قرص های اسپرم کش بوسیله صندوق بین المللی جمعیت وارد ایران شده بود و مورد استفاده قرار میگرفت اما اولین آمارها در مورد استفاده گستره از کاندوم به برنامه تنظیم خانواده دهه 50 شمسی باز میگردد.

کنترل جمعیت و حکم استفاده از انواع کاندوم

سیاست های کنترل خانواده

عمده سیاست های تنظیم خانواده، به دلیل پیش بینی واکنش های تند از سوی جامعه، در ابتدا به صورت محدود و زیرزمینی انجام میگرفت و با آگاهی بیشتر مردم و جامعه،  علنی تر شد. اطلاعاتی در مورد برخورد اولیه علما با استفاده از کاندوم در آمیزش جنسی در دسترس نیست، اما بنا بر حکمی در اسلام به نام عزل یا آمیزش نا تمام که به وضوح میان اکثر علمای شیعه و سنی مورد پذیرش بوده .  در این روش جماع قبل از انزال منی پایان می یابد.

از آنجا که در زمانهای سابق تنها این روش در جوامع اسلامی و بعضا غیر اسلامی متداول بوده، در کتب حدیث و فقه تنها در مورد این روش بحث شده و آرای فقهی مختلف درباره حکم استفاده از کاندوم ارائه شده است. شباهت کارکردی که کاندوم با این حکم دارد، واکنش های تندی گزارش نشده و در حال حاضر عمده علما با استعمال از کاندوم برای جلوگیری از بارداری هنگام آمیزش جنسی به شرط رضایت طرفین حکم به موافقت داده اند.

در این مقاله سعی شد حکم استفاده از کاندوم و پیشینه آن که توسط مراجع مختلف بیان شده اند جمع آوری شود. امیدواریم توانسته باشیم در این زمینه کمکی کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *