مشکلات استفاده از کاندوم کدامند و چگونه آنها را حل کنیم

مشکلات استفاده از کاندوم

از مشکلات استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی ، می توان به مواردی نظیر پاره شدن، عدم انتقال مناسب حس و مناسب نبودن سایز کاندوم اشاره کرد. ما در این مقاله به صورت مفصل مشکلات استفاده از کاندوم را برای شما مطرح می کنیم و برای هر مشکل به صورت گام به گام آموزش های لازم را به منظور بر طرف کردن آن برای شما فراهم میکنیم.

زمانی که صحبت از رابطه جنسی ایمن می شود یکی از مطمئن ترین راهکارها به منظور جلوگیری از بارداری و همچنین بیماری های مقاربتی و STI استفاده از کاندوم است. باید در نظر داشته باشید که متاسفانه هنگامی که زوجین در اتاق خواب خود مشغول صحبت می شوند در بسیاری از اوقات این محصول را پیدا نمی کنند و یا استفاده از آن را منتفی می کنند.

مشکل اول : عدم استفاده مداوم از کاندوم

یکی از اصلی ترین و اساسی ترین مشکلات عدم قراردادن مداوم و مرتب آن در حین رابطه است. زمانی که شما رابطه جنسی ایمنی را می خواهید داشته باشید درست نیست که گاهی اوقات از کاندوم استفاده کرده و گاهی اوقات استفاده نکنید چرا که این خود یکی از مشکلات اساسی بوده و تاثیرگذاری استفاده از آن را به حداقل می رساند.

مشکل دوم : احتمال حساسیت به لاتکس (ماده تشکیل دهنده کاندوم)

یکی دیگر از عوارض ، حساسیت به مواد لاتکس است. همانطور که می دانید این محصولات از ماده ای به نام لاتکس که جنس لاستیکی مانندی دارند تولید می شود. تحقیقات نشان داده است که برخی از افراد چه آقایان چه خانم ها به ماده لاتکس حساسیت دارند.

ما در یک مقاله جامع به صورت کلی حساسیت به کاندوم و راه های درمان آن را توضیح داده ایم که شما می توانید آنرا در بخش وبلاگ آی بساط مطالعه کنید. اما به صورت کلی این حساسیت می تواند به چند مورد تقسیم شود. برخی از حساسیت ها به صورت خفیف است و تنها شما دچار سوزش می شوید در حالی که برخی دیگر از حساسیت ها شدید بوده و حتی ممکن است شما دچار مشکلاتی نظیر ایست قلبی نیز گردید.

یکی از راهکارهای اساسی جهت جلوگیری از این مشکل کاندوم های گیاهی یا در واقع کاندوم هایی است که از جنس لاتکس نیستند. شما می توانید جهت آشنایی بیشتر با محصولات نیز به بخش وبلاگ آی بساط مراجعه کنید.

توجه داشته باشید در صورتی که هنگام مصرف احساس های مختلفی نظیر خارش ، سوزش و یا تنگی نفس شدید بلافاصله مصرف آن را متوقف کرده و حتما در اولین اقدام با پزشک خود مشورت کنید.

حساسیت به کاندوم لاتکس

مشکل سوم : احتمال بیماری های مقاربتی و STI

قبل از اینکه بخواهیم در مورد این مشکل توضیح دهیم بهتر است که شما با واژه STI آشنا شوید. STI یا همان بیماری های ویروسی شامل بیماری هایی نظیر ایدز ، HIV و سایر ویروس هایی است که بر اثر عدم رعایت نکات امنیتی بوجود می آید .

بر اساس تحقیقات انجام شده، یکی از موثر ترین راهکارها برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی و STIها است. اما باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که استفاده از آن به صورت 100 درصدی باعث جلوگیری از انتقال این بیماری ها نمی شود.

گاهی اوقات بسیاری از افراد برای افزایش امنیت اقدام به پوشیدن دو کاندوم روی هم می کنند. باید گفت این کار بسیار خطر ابتلا به این بیماری ها و حتی بارداری را افزایش می دهد. علت این موضوع این است که استفاده همزمان از دو کاندوم باعث می شود که لاتکس ها در حین مقاربت روی هم کشیده شوند و بر اثر اصطکاک پاره شوند.

بنابراین هرگز این کار را انجام ندهید. برای حل این مشکل بهتر است که از شریک جنسی خود اطمینان داشته باشید و سعی کنید در حین داشتن رابطه اندک توجهی به این موضوع داشته باشید.

Sexually transmitted infections

مشکل چهارم : احتمال باردار شدن شریک جنسی

یکی دیگر از مشکلات ، احتمال بارداری ناخواسته شریک جنسی شما است. درست است که کاندوم یکی از موثرترین راهکارها برای جلوگیری از ابتدا به بارداری است اما هرگر نمی توان به صورت 100 درصدی در مورد این موضوع نظر داد.

این موضوع از جنبه های مختلف قابل بررسی است. یکی از موارد احتمال پاره شدن کاندوم در حین داشتن رابطه جنسی است. توجه داشته باشید که کاندوم ها بسیار ایمن ساخته شده اند و بارها مورد آزمایش قرار گرفته اند اما باز هم ممکن است به دلایل مختلفی نظیر تاریخ گذشته بودن، یا حتی قرار گرفتن در معرض نور خورشید ضعیف شده و در نتیجه در حین رابطه جنسی پاره شوند.

در صورتی که چنین اتفاقی بیوفتد شما باید سریعا رابطه جنسی را متوقف کنید و یک محصول دیگر خریداری کنید. توجه داشته باشید حتما قبل از مصرف تاریخ انقضا و نشان استاندارد و محصول را چک کنید تا به چنین شرایطی گرفتار نشوید.

همچنین بهتر است که برای اطمینان قرص های ضد بارداری مصرف کنید تا مطمئن شوید که مشکلی وجود نخواهد داشت.

مشکل پنجم : احتمال ایجاد عفونت در ناحیه رحم بانوان

بسیاری از کاربران از ما پرسیده اند که آیا استفاده باعث ایجاد عفونت در ناحیه رحم نیز می شود. در جواب این سوال باید گفت این مورد بستگی به موارد مختلفی دارد که در ادامه به آن ها پرداخته و راهکارهای موثر برای جلوگیری از این مشکلات را ارائه می دهیم.

یکی از مواردی که ممکن است نیز باعث عفونت شود حساسیت به محصول است که در بالاتر توضیح داده شد. یکی دیگر از موارد این است که ممکن است شما از محصولات خاردرشت استفاده کنید و شریک شما دارای دهانه واژن تنگ باشد و در نتیجه باعث زخم در ناحیه واژن گردد بنابراین قبل از استفاده حتما با شریک جنسی خود صحبت و مشورت کنید.

عکس عفونت قارچی واژن

مشکل ششم : نگرانی در خصوص عدم نعوظ در مردان

همانطور که گفته شد مصرف مداوم می تواند یک راهکار بسیار موثر برای جلوگیری از بارداری و همچنین انتقال بیماری های عفونتی باشد اما بسیاری از مردان به علت نگرانی در خصوص عدم نعوظ از استفاده از آن سر باز می زنند.

سوال : آیا عدم نعوظ با کاندوم امکان پذیر است؟ بله

سوال : آیا کاندوم ها علت عدم نعوظ هستند ؟ خیر

علل عدم نعوظ در مردان چیست؟

علت های بسیار زیادی برای عدم نعوظ در مردان وجود دارد. از جمله می توان به صورت خلاصه موارد زیر را نام برد :

 • مشکلات احساسی و عاطفی یکی از اصلی ترین دلایل عدم نعوظ در مردان است
 • مشکلات قلبی و تنفسی شامل بیماری های قلبی و همچنین بیماری هایی نظیر دیابت
 • مصرف داروهای مختلف از جمله داروهای فشار خون بالا
 • استرس ، افسردگی ، ناراحتی و سایر مشکلات موجود در رابطه زناشویی

تعدادی از متخصصین می گویند مشکلات مربوط به عدم نعوظ در مردان هنگام استفاده از کاندوم در برخی موارد رخ می دهد در نتیجه ممکن است این افراد در آینده و هنگام استفاده از آن دچار پریشانی شوند که در نتیجه باعث عدم نعوظ می شود. این افراد شاید به زمان بیشتری برای شروع رابطه و برانگیختگی نیاز داشته باشند.

بیشتر بخوانید: عوارض استفاده طولانی مدت از کاندوم تاخیری

مشکلات عدم نعوظ در مردان

چهارنکته مهم برای غلبه بر ترس عدم نعوظ هنگام استفاده از کاندوم

متخصصان توصیه می کنند چهار نکته زیر را به منظور غلبه بر ترس عدم نعوض ناشی از استفاده از کاندوم در نظر بگیرید.

برای غلبه بر ترس عدم نعوض با پزشک خود صحبت کنید.

یک نکته اساسی که وجود دارد این است که کاندوم باعث عدم نعوض نمی شود.  در هنگام مواجه با چنین مشکلی با پزشک خود صحبت کنید و این نکته را در نظر داشته باشید که درمان موفقیت آمیز عدم نعوظ تنها با بررسی دقیق و مشاهده واقعیت ها امکانپذیر است.

اندازه کاندوم در رفع عدم نعوظ بسیار مهم است.

اگر کاندوم خیلی بزرگ باشد و یا خیلی کوچک باشد  هنگام مقاربت می تواند نعوظ را برعکس کند و باعث عدم نعوظ گردد. آموزش دقیق چگونگی استفاده از کاندوم، زمان مناسب قراردادن آن روی آلت و همچنین سایز دقیق و بافت های مختلف مناسب شما می تواند در رفع این مشکل بسیار کمک کننده باشد.

از روان کننده های مختلف استفاده کنید.

سعی کنید روان کننده های مبتنی بر آب را به داخل کاندوم اضافه کنید تا احساس لذت بخش تری را تجربه کنید. با اینحال پیشنهاد می شود اینکار را انجام ندهید چرا که ممکن است باعث لغزندگی و در رفتن آن شود. این نکته را در نظر بگیرید که چه چیزی برای شما مفید و کاربردی است.

همچنین شما می توانید روان کننده های مختلف را در بیرون کاندوم و در انتهای آلت تناسلی استفاده کنید. این کار باعث احساس گرما نیز در شما می شود که خود برای رفع نعوظ بسیار کاربردی و مفید است.

هنگام قراردادن کاندوم روی آلت تناسلی مکس نکنید.

شما می توانید از شریک خود بخواهید این کار را برای شما انجام دهد تا حواس پرتی این موضوع باعث عدم نعوظ نگردد. در نظر داشته باشید که هیچگاه رابطه ایمن را فدای جنسیت نکنید.

عوارض استفاده از کاندوم برای خانم ها

باید توجه داشته باشید عوارض مصرف کاندوم ، صرفا محدود به آقایان نمی شود و خانم ها نیز ممکن است با مشکلات مختلفی روبرو شوند. یکی از این مشکلات اساسی که بسیاری از خانم ها با آن روبرو می شوند خشک شدن دهانه رحم است.

برای توضیح این موضوع ابتدا باید بگوییم علت آن چیست. معمولا شرکت های تولید کننده کاندوم، برای ساخت آن و افزایش ماندگاری از پودر خاصی که به پودر تالک معروف است استفاده  می کنند. این پور که معمولا در کرم ها و همچنین در پودر بچه نیز یافت می گردد باعث خشک شدن ناحیه واژن می شود.

پس از خشکی واژن هنگام داشتن رابطه جنسی، ممکن است دهانه واژن بانوان دچار زخم نیز شود که این مورد معمولا در شرایطی اتفاق می افتد شما قبل از داشتن رابطه، شریک جنسی خود را آماده نکنید. همچنین برای رفع این مشکل می توانید از روان کننده های مختلف نیز استفاده کنید.

توجه داشته باشید مصرف روان کننده های مختلف حتما باید پایه آبی داشته باشند چرا که در صورت استفاده از روان کننده های روغنی ممکن است کاندوم پاره شده و در نتیجه به سایر مشکلات نظیر بیماری های عفونی و یا بارداری ناخواسته گرفتار شوید.

عوارض استفاده از کاندوم تاخیری

بهتر است ابتدا قبل از معرفی عوارض و مشکلات کاندوم تاخیری در خصوص علت ساخت و استفاده افراد از این محصولات اشاره کنیم. همانطور که از اسم آن نیز مشخص است کاندوم های تاخیری برای ایجاد تاخیر در انزال آقایان بوجود آمده اند و مخصوصا کسانی که با مشکل زودانزالی روبرو هستند برای رفع مشکل خود از این محصولات استفاده می کنند.

در واقع این محصولات داشتن ماده ای به نام بنزوکائین در داخل و قسمت نوک آن باعث می شوند که مردان دچار دیرانزالی شده و رابطه طولانی تری را تجربه کنند. علت اینکه ماده تاخیری در نوک آن قرار دارد این است که بیشترین میزان عصب ها در قسمت نوک آلت تناسلی مردان است.

عادت کردن

از مشکلات عمده استفاده از کاندوم تاخیری می توان به این مورد اشاره کرد که این محصولات باعث می شود تا کم کم به این نوع محصول کاربر عادت کرده و نتیجه مجبور به مصرف دز های بالاتر باشد که خب این مورد ممکن است برای مرد مشکلات خطرناکی را بوجود آورد.

اذیت شدن شریک جنسی

همچنین یکی دیگر از عوارض کاندوم های تاخیری، این است که ممکن است به علت طولانی شدن رابطه ، شریک جنسی شما اذیت شده و در نتیجه اصلا رابطه لذت بخشی را تجربه نکند. علت این اذیت ممکن است بخاطر این باشد که شریک جنسی شما دچار مشکل عدم انزال شده و در نتیجه اصلا رضایت نداشته باشد.

حساسیت به بنزوکائین و لیدوکائین

یکی دیگر از عوارضی که البته تاکنون در مورد آن گزارشی ارائه نشده است وجود ماده تاخیری در خود کاندوم می باشد که دز آن بسیار کم است و ممکن است برای برخی از مردان حساسیت هایی را ایجاد کند. توجه داشته باشید این مشکل بسیار نادر است و با توجه به دز بالای میزان این ماده در اسپری های تاخیری، این موضوع بیشتر دیده می شود.

بنابراین توصیه می شود تا به صورت طولانی مدت از کاندوم تاخیری استفاده نکنید و برای ایجاد تنوع در رابطه جنسی خود سایر کاندوم ها را نیز امتحان کنید. فراموش نکنید صحبت و مشورت با شریک جنسی یکی از مهمترین موضوع ها قبل از انتخاب نوع محصول است.عوارض استفاده طولانی مدت از کاندوم تاخیری را اینجا بخوانید.

عوارض استفاده از کاندوم خاردار

محصولات خاردار یکی دیگر از محصولات جذابی است که این روزه به بازار آماده و طرفداران زیادی پیدا کرده است. باید گفت یکی از دلایل اصلی ساخت این محصول برای بانوانی هست که دچار گشادی در ناحیه واژن هستند. می تواند خانم هایی که چندین زایمان طبیعی داشته اند را در این دسته نام برد.

توجه داشته باشید در صورتی که شریک جنسی شما دارای واژن خشکی است و یا دهانه وازن وی تنگ است بهتر است که از این محصولات استفاده نکنید و از مدل های ساده آن استفاده کنید. چرا که ممکن است خارهای موجود بر روی بدنه کاندوم باعث زخم در ناحیه رحم گردد و در نتیجه وی به مشکلاتی نظیر عفونت های مختلف دچار شود.

یکی از مهمترین اقدامات قبل از مصرف این محصول، مشورت با شریک جنسی است. همچنین در صورتی که حتما تمایل دارید از این محصولات استفاده کنید بهتر است قبل از داشتن رابطه حتما با وی معاشقه داشته باشید و او را آماده کنید.

مصرف روان کننده های پایه آبی نیز یکی از راهکارهای موثر برای جلوگیری از عوارض مختلفی نظیر زخم در دهانه رحم نیز است. روان کننده های روغنی با توجه به اینکه ممکن است دیواره کاندوم را نازک کرده و باعث پارگی آن شود هرگز پیشنهاد نمی گردد.

عوارض استفاده از کاندوم تاریخ گذشته

کاندوم ها نیز مانند سایر محصولات تاریخ انقضا دارند. توجه داشته باشید که در صورتی که از یک محصول تاریخ گذشته استفاده کنید ممکن است به مشکلات زیادی دچار شوید که ما در ادامه به صورت خلاصه به برخی از این مشکلات اشاره کرده ایم.

یکی از اساسی ترین عوارض مصرف کاندوم های تاریخ گذشته شکننده بودن آن ها است. با توجه به اینکه برای ساخت ان ها از ماده های مختلف استفاده می گردد و این مواد معمولا تاریخ انقضا دارند، پس از تمام شدن انقضا آن ممکن است کاندوم در حین رابطه جنسی پاره شود.

پارگی کاندوم در حین رابطه جنسی علاوه بر مشکلاتی نظیر احتمال بارداری و انتقال بیماری های عفونتی ، باعث ایجاد استرس در شما می گردد که در نتیجه ممکن است رابطه جنسی لذت بخشی را نداشته باشید.

همچنین در صورتی که از کاندوم های تاخیری مصرف کنید ممکن است مواد تاخیری و یا حتی روان کننده موجود بر روی آن پس از گذشت تاریخ انقضا کارایی و کیفیت خود را از دست بدهند. هنوز مستنداتی مبنی بر اینکه آیا پس از تمام شدن تاریخ انقضا ممکن است مواد شیمیای موجود روی آن نیز باعث حساسیت یا بیماری های مختلف گردند ارائه نشده است اما شما بهتر است جوانب احتیاط را رعایت کنید.

مشکلات رایج استفاده از کاندوم و راه حل آنها

در زیر به صورت خلاصه و بر اساس تجربه استفاده کنندگان از این محصول مشکلات موجود بیان گردیده است و برای هر کدام از این مشکلات راهکار موثر ارائه شده است.

هنگام استفاده از کاندوم احساس تنگی می کنم.

یکی از مشکلات اساسی که بسیاری از کاربران با آن مواجه می شوند این است که هنگام استفاده از این محصول احساسی خفگی و تنگی در ناحیه آلت تناسلی می کنند. راهکار موجود ما برای این مشکل این است که سعی کنید نحوه دقیق سایز بندی کاندوم را آموزش دیده و سایز متناسب با خود را استفاده کنید.

همچنین شما می توانید برای رفع این مشکل و در صورت عدم یافتن محصول سایز مناسب خود از روان کننده هاغی مبتنی بر آب نیز استفاده کنید چراکه این کار باعث روان شدن و عدم احساس تنگی هنگام رابطه می گردد.

مشکل پاره شدن کاندوم

هنگام مصرف نمی توانم هیچ چیزی را احساس کنم.

بسیاری از استفاده کنندگان و زوجین به ما می گویند که ما زمانی که کاندوم می گذاریم هیچ چیزی را احساس نمی کنیم چرا که یک لایه پلاستیکی بسیار زخیم روی آلت قرار می گیرد که باعث عدم انتقال حس بین زوجین می گردد.

در این هنگام پیشنهاد ما محصولات نازک می باشد. خیلی از مصرف کنندگان هنگامی که از این محصولات خریداری کرده اند دیگر مشکلی بابت عدم انتقال حس و لذت را در طول رابطه نداشته و بسیار راضی بوده اند.

محصول پیشنهادی : کاندوم فوق نازک کدکس مدل 0.03

در حین رابطه جنسی کاندوم پاره می شود.

اطمینان حاصل کنید که هیچ میزان هوایی در نوک کاندوم باقی نمانده است. باید یک نقطه مخزن مانند در نوک آن وجود داشته باشد. برای ایجاد این مخزن ، نوک انگشت را به محض خارج کردن آن بچسبانید و با کشیدن به سمت انتهای آلت هوای داخل آنرا خارج کنید.

قبل از قرار دادن از چند قطره روغن در نوک استفاده کنید. از محصولات با کیفیت خوب که با قابلیت اطمینان شناخته شده اند استفاده کنید. از نگه داشتن آنها در جای گرم خودداری کنید و همیشه تاریخ انقضا را قبل از باز کردن بسته بررسی کنید.

ممکن است به لاتکس حساسیت داشته باشم.

حساسیت به لاتکس یکی از مشکلات اساسی است. ما در یک مقاله با عنوان “حساسیت به کاندوم و راه های درمان در مردان و زنان” به صورت کامل به توضیح این موضوع پرداخته ایم و راه کارهای موثر جهت رفع این حساسیت را ارائه کرده ایم.

سوالات متداول پیرامون مشکلات استفاده از کاندوم

علاوه بر موارد بالا بسیاری از کاربران سوالات دیگری را در خصوص مشکلات و عوارض مصرف کاندوم مطرح کرده اند که ما در اینجا به آن ها اشاره کرده و متخصصان ما راهکارهای موثر را ارائه داده اند.

سوال : آیا استفاده از کاندوم باعث خشکی رحم می شود؟

جواب : با توجه به وجود پودر تالک بر روی کاندوم، استفاده طولانی از آن ممکن است باعث خشکی واژن شود که بهتر است همزمان از روان کننده های پایه آبی بر روی کاندوم استفاده کنید.شما می توانید در مقاله آیا استفاده از کاندوم باعث خشکی رحم می شود به صورت کامل در خصوص این مطلب مطالعه کنید.

سوال : آیا استفاده از کاندوم باعث زخم رحم می شود؟

جواب : در صورتی که از محصولات خاردار درشت استفاده کرده و روان کننده استفاده نکنید ممکن است این اتفاق بیوفتد که بهتر است حتما در صورت مشاهده زخم به پزشک مراجعه کنید.

سوال : آیا کاندوم باعث عفونت می شود؟

در صورتی که شما به لاتکس حساسیت شدید داشته باشید ممکن است دچار عفونت در ناحیه واژن شوید که در این مواقع بهتر است از کاندوم های آنتی باکتریال استفاده کنید که باعث جلوگیری از عفونت می شوند.

سوال : آیا مصرف کاندوم در بارداری مضر است ؟

جواب : توجه داشته باشید که ممکن است در دوران بارداری و با داشتن رابطه جنسی در این دوران عفونت های مختلفی بوجود آید که برای جنین مضر باشد بنابراین توصیه می شود از محصولات آنتی باکتریال و محصولاتی که همسر شما به آنها حساسیت ندارند استفاده کنید.

نتیجه گیری :

در این مقاله به صورت مفصل مشکلات استفاده از کاندوم مطرح گردید و بیان شد که استفاده از آن باعث نعوظ نمی گردد و مواردی نظیر :

 • استرس، افسردگی و نارضایتی از رابطه
 • بیماری های قلبی و دیابت
 • استفاده از داروهای فشارخون

باعث عدم نعوظ در مردان می شود.

همچنین مشکلات رایجی که افراد هنگام مصرف داشتند نظیر کوچک بودن سایز، ضخیم بودن جنس آن ، پاره شدن در حین رابطه، حسایت به لاتکس، خشکی در دهانه رحم و همچنین زخم در ناحیه رحم مطرح گردید و برای هر کدام راه کارهای موثر آن ارائه شد.

همچنین شما می توانید در صورتی که مشکل دیگری دارید برای ما در بخش کامنت ها پیغام بگذارید. متخصصین ما در کمترین زمان ممکن راهکار موثر را به شما ارائه خواهند کرد.

4 دیدگاه برای “مشکلات استفاده از کاندوم کدامند و چگونه آنها را حل کنیم

 1. هدی گفته:

  سلام خوبید
  ببخشید من یه مشکل اساسی دارم اگه کاندوم وسط کار پاره بشه ممکنه آدم حامله بشه ؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید مرسی

  • آی بساط گفته:

   سلام مشتری عزیز
   احتمالش وجود داره بهتره که حتما آزمایش بدید و میتونید از قرص های جلوگیری از بارداری نیز استفاده کنید.

 2. وحید گفته:

  سلام خوبید
  من نعوضم خیلی خوبه ولی اگه اگه کاندوم بکشم روش نعوضم کم میشه میخاستم بدونم علت چیه وباید چیکار کنم؟؟ممنون

  • آی بساط گفته:

   میتونه به دلیل کم شدن فشار خون در ناحیه الت تناسلی باشه ، میتونین از ژل تقویت نعوظ استفاده کنین و اگر همچنان باقی بود با پزشک مشورت کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *