رابطه زناشویی | همه چیز در مورد رابطه جنسی زن و شوهر

رابطه زناشویی | همه چیز در مورد رابطه جنسی زن و شوهر

رابطه زناشویی و کیفیت این رابطه و یا در واقع داشتن رابطه جنسی توسط زوجین نقش بسیار تاثیرگذاری در نوع رابطه و صمیمت زوجین دارد. طبق آمار و ارقام هر ساله تعداد بسیاری از اختلافات و طلاق هایی که در سراسر کشور اتفاق می افتد به علت عدم رضایت جنسی زوجین از یکدیگر است.

می توان گفت یکی از مهمترین عوامل عدم رضایت جنسی زوجین از یکدیگر، عدم داشتن آگاهی کامل در خصوص روابط زناشویی و عدم داشتن دانش کافی در این خصوص است. شاید تعدادی از افراد اینگونه تصور کنند که زناشویی تنها یک عمل فیزیکی و جسمی است و نیاز به آموزش ندارد.

این باور بسیار غلط است و می توان گفت در واقع رابطه جنسی اصلی ترین نیاز زوجین از یکدیگر است و در واقع حالتی است که در آن زوجین احساسات و عواطف خود را نمایان می کنند. بنابراین برای داشتن یک رابطه با کیفیت نباید از این موضوع غافل شد که تنها یک عمل جسمی باعث انتقال احساسات نمی باشد و افراد باید برای داشتن یک رابطه جنسی لذت بخش و به طبع آن یک رابطه موفق و با کیفیت، اطلاعات کافی را در خصوص آن دریافت کنند.

ما در اینجا به صورت مفصل در این خصوص مطالبی را برای شما جمع آوری و تالیف کرده ایم که شما می توانید با مطالعه آن اطلاعات کافی را در خصوص این رابطه و همچنین فواید و شرایط آن و همچنین نحوه انجام صحیح آن کسب کنید.

با خرید کاندوم از آی بساط رابطه ای مطمئن و لذتبخش را تجربه نمایید. 

فواید رابطه زناشویی

باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که این رابطه فقط فوایدی مانند تولید مثل را ندارد و بعد از داشتن رابطه جنسی تاثیرات مثبت فراوانی در سراسر وجود زوجین شکل می گیرد . ما در اینجا به برخی از فواید داشتن رابطه برای زوجین اشاره می کنیم و برای هرکدام توضیحات مفصلی را ارائه  می دهیم.

 • کاهش استرس

تعدادی از دانشمندان دانشگاه های اسکاتلند پس از انجام برخی از آزمایش های مختلف بر روی زنان و مردان متاهل دریافتند که افرادی که به صورت منظم رابطه دارند ، استرس کمتری نسبت به سایرین دارند و همچنین با انجام برخی از آزمایش ها بر روی تعدادی از زوجین های جوان متوجه شدند که این افراد از استرس و اضطراب کمتری نسبت به سایر افرادی که به صورت منظم رابطه جنسی نداشته برخوردارند.

رابطه زناشویی و کاهش استرس

 • افزایش سطح ایمنی بدن

داشتن رابطه زناشویی منظم باعث افزایش سطح ایمنی بدن و در واقع تولید هیمونوگلوبین در بدن می شود که این پادتن باعث افزایش ایمنی و محافظت از بدن در برابر ویروس سرما خوردگی و برخی از عفونت های مختلف می شود. همچنین دانشمندان با انجام آزمایش روی تعدادی از زوجین دریافتند آن دسته از افرادی که رابطه جنسی منظم تری دارند از سلامت بیشتری نسبت به سایرین برخوردارند.

 • وزن متناسب

افرادی که رابطه زناشویی منظم و پرانرژی دارند به علت اینکه در حین رابطه کالری زیادی مصرف می شود باعث می شود که این افراد از وزن متناسب تری نسبت به سایرین برخوردار باشند. در هر بار سکس حدود 85-80 کیلوکالری انرژی مصرف می شود.

 • سلامت قلب

یکی دیگر از مزایای داشتن رابطه زناشویی منظم حداقل دوبار در هفته، داشتن سلامتی قلبی می باشد. می توان گفت کسانی که در هفته حداقل 2 بار رابطه سکسی منظم دارند کمتر دچار حمله قلبی و سکته های قلبی می شوند. البته باید توجه داشته باشید که در صورتی که دچار مشکلات قلبی هستید قبل از داشتن رابطه باید حتما با پزشک خود مشورت کنید چرا که رابطه جنسی سنگین و پرانرژی برای افرادی که دچار مشکلات قلبی هستند اصلا توصیه نمی شود و باید حتما با مشورت پزشک انجام شود.

اثر رابطه جنسی بر سلامت قلب

 • خواب آرام

یکی از مزایای دیگر رابطه زناشویی منظم، داشتن خواب راحت برای زوجین است چرا که پس از داشتن رابطه، در بدن اکسی توسین ترشح می شود که این موضوع باعث القای خواب می شود. همچنین باید به این نکته توجه کرد که خواب آرام و راحت نتایجی از جمله سلامتی بدن و فشار خون مناسب را به همراه دارد.

 • سلامتی پوست

زوجینی که به صورت مرتب رابطه زناشویی دارند از پوست صاف تر و درخشان تری نسبت به سایرین برخوردارند چرا که این موضوع باعث افزایش گردش خون و در نتیجه بهبود اکسیژن رسانی به سطح پوست می شود که در نتیجه باعث داشتن پوستی درخشان تر برای زوجین می گردد.

رابطه زناشویی و سلامت پوست

 • کاهش خطر پروستات برای مردان

طبق تحقیقات دانشمندان مشخص شده است مردانی که در طول ماه هر هفته حداقل 2 الی 3 بار رابطه جنسی منظم دارند نسبت به سایر افراد که رابطه زناشویی کمی دارند ، از خطر ابتلا به سرطان پروستات بیشتر در امان هستند و همین موضوع می تواند یک علت بسیار مهم در خصوص داشتن رابطه منظم باشد.

در اینجا ما به تعدادی از فواید رابطه جنسی برای زوجین اشاره کردیم اما ممکن است برای برخی افراد این سوال پیش بیاید که آیا رابطه جنسی زناشویی ضرر هم دارد. در جواب این سوال باید گفت هر چیزی اگر بیش از اندازه در آن زیاده روی اتفاق افتد ضررهایی را به صورت مادی و معنوی برای انسان به همراه دارد.

بیشتر بخوانید : همه چیز درباره سکس دهانی

عوارض رابطه زناشویی زیاد در زنان

همانطور که گفته شد در صورتی که در رابطه زناشویی نیز افراط شود ممکن است ضررهایی را برای زوجین به همراه داشته باشد که ما در اینجا به برخی از این ضررها اشاره می کنیم:

 • خشکی واژن

در صورتی شما در طول هفته بیش از اندازه با شریک خود رابطه داشته باشید ممکن است پس از مدتی واژن شما نسبت به حالت عادی بیشتر خشک گردد. باید توجه داشته باشید که این خشکی علاوه بر درد ناشی از مقاربت می تواند خراش هایی را هم در سطح داخلی واژن ایجاد کند که بسیار دردناک است.

 • عفونت ناحیه واژن

یکی دیگر از مضرات داشتن رابطه جنسی زیاد برای بانوان، ایجاد عفونت در ناحیه واژن است که می تواند در نوع خود بسیار خطرناک باشد. توجه داشته باشید که در صورتی که ناحیه واژن شما خشک شود و یا خراش هایی در داخل آن بوجود آید ، ممکن است همین خراش ها موجب خونریزی و ایجاد عفونت در واژن شود که در صورتی که رعایت نشود ممکن است مضرات جبران ناپذیری را برای همسر شما به همراه داشته باشد.

 • ملتهب شدن واژن

یکی دیگر از مضرات داشتن رابطه زناشویی زیاد برای زنان ، می توان به التهاب واژن اشاره کرد که معمولا در اثر داشتن رابطه زیاد اتفاق می افتد. در واقع پس از داشتن رابطه جنسی زیاد پوست واژن ممکن است ترک بخورد و در نتیجه دیواره واژن ملتهب شود که باعث سوزش در هنگام ادرار می گردد همچنین ممکن است عفونت هایی را نیز به همراه داشته باشد.

کم بودن رابطه زناشویی

ما در بالاتر مزایای داشتن رابطه زناشویی را به صورت مفصل بیان کردیم . می توان گفت که در صورت عدم داشتن رابطه جنسی ممکن است زوجین دچار مشکلات و بیماری های مختلفی گردند که ما در ادامه آن ها را به صورت مفصل بیان می کنیم اما قبل از آن لازم است علت کم شدن این نوع رابطه را موشکافی کنیم و موارد و دلایل مختلف را بررسی کنیم و در صورت امکان برای هر کدام راهکاری را ارائه داده ایم تا شما بتوانید بهره مند شوید.

علت کم شدن رابطه زناشویی

تعداد بسیار زیادی از زوجین پس از مدتی از رابطه زناشویی ممکن است دچار این مشکل گردند. تعداد زیادی به پزشک مراجعه می کنند و می گویند که زن یا شوهرشان دیگر تمایل زیادی به داشتن رابطه جنسی با من ندارد در حالی که هیچ اتفاقی بین ما نیوفتاده است . باید ابتدا گفت این موضوع بسیار مهم و حیاتی بوده و حتما باید در چنین مواردی به پزشک متخصص خود مراجعه کنید. ما در اینجا برخی از علل کم شدن رابطه جنسی را به صورت مفصل معرفی می کنیم.

 • استرس و اضطراب

یکی از علت های اساسی کاهش میل جنسی در بانوان را می توان استرس بالا و اضطراب دانست. البته باید توجه داشت که افسردگی نیز می تواند به همین صورت عمل کند. هنگامی که زوجین استرس بالایی دارند و به دلایل مختلفی ذهنشان مشوش است، تمرکز کافی نداشته و باعث می شود تا دیگر به مواردی نظیر رابطه زناشویی تمایل و استقبال نشان ندهند. در این موارد بهتر است حتما به پزشک روان شناس خود مراجعه کرده و موضوع را با وی مطرح کنید.

 • مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر

وجود مواد روان گردان در ماده مخدر و همچنین در الکل باعث می شود تا میل جنسی طرف کاهش پیدا کرده و در نتیجه دیگر تمایلی به داشتن رابطه زناشویی نداشته باشد. همواره توصیه می شود از مصرف مواد روان گردان و مخدر در زندگی زناشویی خود پرهیز کنید.

عوارض الکل و سیگار در رابطه جنسی

 • اعتماد به نفس پایین

تعداد زیادی از زوجین ممکن است به علت اعتماد به نفس پایینی که دارند تمایلی به برقراری رابطه از خود نشان ندهند که این موضوع می تواند مشکلات زیادی را برای آن ها به وجود آورد و بهتر است در چنین مواقعی به پزشک مراجعه کرده و مشکل خود را با وی مطرح کنند.

 • کم خوابی و خستگی زیاد

یکی دیگر از دلایل عدم تمایل و اشتیاق به سکس خستگی و خواب آلودگی زیاد زوجین است. هنگامی که بدن خسته است با توجه به اینکه سطح هوشیاری پایین می باشد و مغز نمی تواند اجزای مختلف را کنار یکدیگر بچیند این موضوع می تواند باعث کاهش علاقه به رابطه جنسی گردد.

 • کاهش تستوسترون

تستوسترون یک هورمون مردانه است که در قسمت بیضه ها تولید می شود و عمده وظیفه آن تحریک تولید اسپرم است. همچنین علاوه بر آن در صورتی که سطح تستوسترون در بدن کاهش پیدا می کند علاقه افراد به رابطه جنسی نیز کم می شود. مصرف برخی دارو ها ممکن است باعث کاهش سطح تستوسترون در بدن گردد که حتما باید این موضوع با پزشک مطرح شود.

محصولات پیشنهادی: کاندوم خاردار

عوارض نداشتن رابطه زناشویی

رابطه زناشویی همانطور که  گفته شد مزایای بسیار زیادی را برای زوجین چه زن و چه مرد به همراه دارد اما ممکن است به دلایل مختلف برخی از زوجین رابطه نداشته باشند یا نسبت به حالت نرمال تعداد دفعات کمتری را تجربه کنند. در خصوص این موضوع که چه عوارض و مشکلاتی ممکن است برای شخص پیش بیاید تقریبا بستگی به سلامتی بدن نیز دارد اما ما در اینجا برخی از این مشکلات را بیان می کنیم.

برخی از این موارد شامل کسالت ، افسردگی، ضعیف شدن عضلات لگن، اختلال در خواب، کاهش سیستم ایمنی بدن و حتی فراموشی است . توجه داشته باشید که داشتن رابطه زناشویی حداقل 2 بار در هفته به زوجین پیشنهاد می گردد و در صورتی که از این میزان کمتر است باید حتما با یکدیگر صحبت و حتی در صورت عدم رفع مشکل به پزشک مراجعه کنید.

حکم نداشتن رابطه زناشویی

باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که داشتن رابطه زناشویی یکی از مهمترین عوامل برای محکم نگه داشتن بنیان خانواده است و تعداد زیادی از طلاق ها و مشکلات زوجین به علت نداشتن آن است. بر اساس ماده 1130 قانون مدنی در صورتی که مرد نتواند با همسر خود رابطه جنسی داشته باشد و از این موضوع سر باز زند و این موضوع در دادگاه نیز مشخص گردد حق طلاق برای زن صادر می شود.

12 روش برای بهبود رابطه زناشویی

تا اینجا در خصوص اهمیت و مزایا و معایب این موضوع به صورت مفصل صحبت شد. حال ما در این بخش می خواهیم چند تکنیک ساده را به شما آموزش دهیم تا شما را برای داشتن یک رابطه زناشویی لذت بخش آماده تر کند و یک تجربه بی نظیر را برای خود بسازید. برای داشتن یک رابطه لذت بخش بهتر است موارد زیر را به صورت دقیق رعایت کنید.

 1. الکل مصرف نکنید چرا که باعث کاهش میل جنسی شما می شود.
 2. دخانیات مصرف نکنید چرا که باعث کاهش سطح تستوسترون بدن می شود.
 3. مکمل های جنسی قانونی مصرف کنید و حتما از فروشگاه های مجاز آنها را تهیه کنید.
 4. تنوع را فراموش نکنید و برای داشتن یک رابطه لذت بخش گاهی خطوط قرمز خود را بشکنید
 5. ورزش کنید چرا که ورزش و پیاده روی باعث افزایش گردش خون و بهبود وضعیت جسمانی شما برای داشتن یک رابطه زناشویی لذت بخش می شود
 6. حتما برای این کار یک زمان مناسب در نظر بگیرید و به زمان بندی خود پایبند باشید.
 7. سعی کنید محیط اتاق خواب خود را به یک فضای لذت بخش تبدیل کنید.
 8. هنگام داشتن رابطه سعی کنید وسایلی که تمرکز شما را بهم میزنند مانند تلویزیون خاموش کنید.
 9. به نظافت خود بسیار بسیار اهمیت دهید و حتما قبل از داشتن رابطه، حمام بروید.
 10. از خوشبو کننده های مختلف استفاده کنید.
 11. تغذیه مناسب را فراموش نکنید.
 12. سعی کنید در زمان خستگی این کار را انجام ندهید.

بهترین مکان برای رابطه زناشویی

باید توجه داشته باشید که برای ایجاد تنوع در رابطه زناشویی نیازی نیست که حتما شما در اتاق خواب خود رابطه داشته باشید. اگر چه که میخواهید در این مکان فقط رابطه داشته باشید باید به دکور اتاق و حتی موارد مختلفی نظیر بوی فضا و نور اتاق توجه کنید.

گرچه که در برخی موارد بهتر است که شما از این حریم خود بیرون آمده و فضاهای دیگری نظیر آشپزخانه ، روی راه پله ها و همچنین روی مبل در فضای پذیرایی را نیز تست کنید همچنین جلوی یک شومینه پر سرو صدا با ترکیب صدای سوختن الوار می تواند برای شما یک حس لذت بخش را رقم بزند.

بهترین مکان برای رابطه جنسی

نتیجه گیری :

یکی از مهمترین نکات در زندگی مشترک که باعث استحکام زندگی طرفین می شود رابطه زناشویی است که هیچگاه زوجین نباید از این موضوع غافل شوند و همواره باید برای آن وقت گذاشته و همواره با آموزش های مختلف سعی در بهبود روابط زناشویی خود را دهند.

ما در اینجا سعی کردیم به صورت مفصل مزایای رابطه زناشویی را بیان کنیم و همچنین برای آن دسته از زوجینی که در رابطه خود افراط می کنند نیز خطرات آن را مطرح سازیم. همچنین برای بهبود و داشتن یک رابطه لذت بخش نیز راهکارهایی را برای زوجین ارائه دادیم.

خرید کاندوم از آی بساط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *