احکام نزدیکی و زناشویی در ماه رمضان (فقه شیعه و سنی)

احکام نزدیکی و زناشویی در ماه رمضان (فقه شیعه و سنی)

احکام نزدیکی و زناشویی در ماه رمضان

احکام نزدیکی و زناشویی در ماه رمضان (فقه شیعه و سنی): در اسلام امر به ازدواج و به تبع آن داشتن رابطه زناشویی در چارچوب مشخص و لذت مشروع تشویق و توصیه شده است تا از رابطه های جنسی نامتعارف و خارج از بنیان خانواده جلوگیری نماید. با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان برای بسیاری از زوجین سوالات متعددی در رابطه با احکام جماع و نزدیکی در ماه رمضان بوجود میاید. اینکه آیا امکان برقراری رابطه از نظر شرعی به کلی منتفی است یا نه و یا سوال در مورد میزان و کیفیت رابطه و یا امکان برقراری رابطه در زمان هایی خاص از عمده سوالات و مشغله های ذهنی بسیاری از زوجین است.

علمای شیعه و سنی بر اساس آیه ۱۸۷ سوره بقره که ترجمه آن به شرح زیر است در این مورد فتوا صادر کرده و مقلدین آن ها بر این اساس عمل میکنند:

نظر قرآن در مورد رابطه زناشویی در ماه رمضان

” در شب روزه داری نزدیکی کردنتان با همسرانتان حلال شد. ایشان پوشش شما و شما پوششی هستید برای آنان. خدا دانست که شما همواره با انجام این عمل نافرمانی و در نتیجه به خود خیانت میکردید، پس از جرمتان گذشت و این حکم را از شما برداشت. حالا دیگر میتوانید با ایشان در آمیزید و از خدا آنچه از فرزند که برایتان مقدر کرده طلب کنید و از آب و غذا در شب همچنان استفاده کنید تا سفیدی شفق از سیاهی شب برایتان مشخص شود و آنگاه روزه بدارید و روزه را تا شب به کمال برسانید و نیز هنگامی که در مسجدها اعتکاف میکنید با زنان نیامیزید.”

بنا به این آیات و نظر علمای اعلام انجام عمل زناشویی در ماه رمضان حرام نیست و زوجین میتوانند بعد از اذان مغرب و پیش از اذان صبح رابطه جنسی داشته، اما حتما قبل از اذان صبح غسل جنابت کنند.

زناشویی در هنگام روزه داری و کفاره آن

 شخص روزه دار در هنگام روزه داری نبایستی رابطه زناشویی برقرار کند و این عمل یکی از مبطلات روزه است و زوجین بایستی هر دو کفاره بپردازند و کفاره این عمل نیز عبارت از شصت روز روزه داری و یا اطعام شصت فقیر و یا پرداخت شصت مد طعام و هر مد معادل ده سیر گندم یا جو یا برنج است.

با این حال کسانی که با عذر شرعی مانند مسافر و مریض که روزه بر آن ها واجب نیست از این حکم مستثنی هستند و میتوانند هنگام روزه نیز رابطه داشته باشند و در هنگام شب، حتی شب های قدر جماع برای روزه داران هیچ اشکالی ندارد و حرام نیست و به هیچ عنوان توصیه نمیشود که رابطه زناشویی در این ماه مبارک خصوصا بین زوج های جوان که در ابتدای زنگی مشترک خود هستند، از زندگی حذف شود، زیرا باعث ضرر هایی میشود که در زیر به آن ها اشاره میشود:

  • کاهش اشتیاق برای رابطه بعد از یک مدت طولانی و مشکلات آغاز مجدد
  • نازک شدن دیواره واژن و خشکی آن
  • و امکان ایجاد زود انزالی در آقایان

و همچنین به مزایای حفظ رابطه جنسی در شب های این ماه عزیز میتوان موارد زیر را بر شمرد:

  • کمک به برطرف شدن ضعف و بی حالی ناشی از روزه
  • افزایش برقراری جریان خون در مغز و بدن
  • افزایش رسانش اکسیژن و مواد مغذی و دفع مواد زائد به دنبال آن

بیشتر بخوانیم: حکم استفاده از کاندوم خاردار در اسلام

کدام اعمال روزه را باطل می کنند؟

هر گونه رفتاری از جمله نزدیکی تا بیش از ختنه گاه حتی بدون انزال، ملاعبه، استمنا و نگاه کردن به عکس و فیلم مستهجن به صورت عمدی که باعث انزال شود باعث ابطال روزه شده و مستحق کفاره میباشد.

کدام اعمال روزه را باطل نمی کنند؟

انجام برخی اعمال با قید شرایطی از مبطلات روزه نیست که در زیر به آن اشاره میشود:

  • عشق بازی به نحوی که لب ها و دهان به گونه ای درگیر نشود که ترشحاتی از بدن طرفین وارد دهان دیگری شود و همچنین لیسیدن نیز نبایستی انجام شود.
  • در صورت معاشقه و مرطوب شدن واژن خانم، روزه باطل نمیشود.
  • اگر دخول انجام شود، میزان دخول کمتر از ختنه گاه باشد و همچنین انزال صورت نگیرد.
  • فرو کردن انگشت در واژن خانم به شرط عدم ارگاسم مانعی ندارد.

احکام شرعی فقها در خصوص زناشویی در ماه رمضان

در ادامه به پرسش های متداول افراد مختلف در مورد برقراری رابطه جنسی و پاسخ علمای اعلام میپردازیم:

 سوال: اگر شخص روزه‌دار در اثر فراموشى و یا جهل آمیزش جنسى کند، حکم آن چیست؟

پاسخ  آیت‌الله خامنه‌ای دامت برکاته: اگر فراموش کند که روزه است و آمیزش جنسى کند، روزه او باطل نمی‌شود، ولى هر لحظه که یادش آمد، باید فوراً از حال آمیزش خارج شود؛ وگرنه روزه‌اش باطل است

پاسخ  آیت‌الله روحانی مدظله العالی: اگر جهل داشته باشند که نزدیکى در روز ماه رمضان اشکال ندارد، روزه آن‌ها باطل نمى‌شود، ولى اگر احتمال دادند و یقین نداشته و نزدیکی در روز ماه رمضان را انجام دادند، روزه باطل مى‌شود.

سوال: اگر مردی که به هر علتی در ماه رمضان روزه نیست، همسر روزه دار خود را مجبور به جماع کند، چه حکمی دارد؟

پاسخ آیات عظام بهجت و مظاهری: روزه زن باطل شده و مرد بایستی کفاره خود و زنش را بدهد. در ادامه آیت الله بهجت میفرمایند : که اگر زن در میانه جماع راضی شودبنابر احتیاط واجب مرد دو کفاره و زن یک کفاره بدهد و در هر صورت زن باید قضای روزه آن را بجا آورد.

سوال: حکم رابطه مقعدی (زناشویی از پشت) با همسر در ماه رمضان از منظر تشیع چیست؟

پاسخ: بنابر حدیثی از امام جعفر صادق که در وسائل الشیعه نوشته شیخ حر عاملی و  همچنین ابن ادریس ذکر شده است، حتی در صورت انزال این کار باعث بطلان روزه نمیشود و غسل جنابت هم لازم نیست.

سوال: حکم رابطه مقعدی با همسر در ماه رمضان از منظر اهل سنت چیست؟

پاسخ: بنابر نظر اهل سنت و بنابر حدیثی از پیامبر اسلام که فرمودند: “هر کس در زمان قاعدگی یا از غیر از محل نساء (از راه مقعد) با همسرش آمیزش کند یا نزد کاهنی برود و گفته او را تصدیق کند، به آنچه بر محمد نازل شده، کافر است.” هر گونه رابطه جنسی مقعدی در هر ایامی حرام بوده است.

همچنین در سنن ابو داود و مسند امام احمد نیز از پیامبر نقل شده است: “ملعون است کسی که از عقب (مقعد) زن با او نزدیکی کند.” و در حدیثی دیگر در مسند امام احمد از قول پیامبر آمده است که: “الله تعالی مردی را که از عقب(مقعد) با زنش آمیزش میکند نگاه نخواهد کرد.”

کفاره بطلان روزه بخاطر زناشویی در اهل تسنن

در مورد کفاره روزه رابطه واژنی و مقعدی نظر اهل سنت به شرح زیر است:

رابطه چه واژنی و چه مقعدی در روز ماه رمضان حرام بوده و باعث بطلان روزه میشود و در صورت شکستن روزه با عمل جماع بایستی کفاره سنگینی پرداخت شود که عبارتست از روزه گرفتن دوماه به صورت متوالی و پشت سر هم، البته به دلیل حرمت رابطه مقعدی حرمت این عمل در ماه مبارک رمضان بیشتر بوده و هر گاه کسی بدین طریق روزه خود را خورد بر او واجب است تا انتهای روز و تا اذان مغرب از خوردن و آشامیدن امساک کند و چه انزال روی بدهد چه ندهد بایستی علاوه بر پرداخت کفاره ذکر شده روزه خود را نیز قضاء کند.

و در آخر سوالات مطرح شده در مورد رابطه جنسی در ماه رمضان که از علمای مختلف پرسیده شده است را مطرح و پاسخ علما را بررسی میکنیم:

محصول پیشنهادی: کاندوم تاخیری کاپوت ۴۵ دقیقه ای

کاندوم تاخیری کاپوت 45 minutes

سوالات مطرح شده از علمای عظام

آیت‌الله خامنه‌ای:

سوال: اگر مرد با زن خود در ماه رمضان جماع کند و زن نیز راضی باشد چه حکمی دارد؟

پاسخ: بر زوجین حکم بطلان عمدی جاری بوده و علاوه بر قضا، کفّاره هم بر هر دو واجب است.

سوال: اگر مردی با زنش در روز ماه رمضان شوخی و ملاعبه نماید، آیا به روزه‌‏اش ضرر می‏رساند؟

پاسخ: اگر منجر به انزال منى نشود، به روزه خللى وارد نمى‌‏کند.

آیت‌الله سیستانی:

سوال۱: آیا جماع و دخول هنگام روزه واجب  ماه رمضان بدون انزال روزه را باطل می‌کند؟

پاسخ: بله اگر عمدا باشد روزه را باطل می کند.

سوال۲: اگر زن و شوهر جوانی در ماه رمضان در زمانی که روزه هستند در اثر ملاعبه و هوس با هم نزدیکی کنند و روزه شان باطل شود چه باید بکنند؟

پاسخ: قضا روزه  و پرداخت کفاره واجب است و میزان کفاره بر هر کدام اطعام شصت مسکین و  به میزان ۷۵۰ گرم گندم یا آرد برای هر مسکین باید پرداخت کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی:

سوال۱: آیا در حالت روزه رابطه جنسی بدون دخول با همسر روزه را باطل می‌کند؟

پاسخ: اگر دخول بیشتر از ختنه گاه صورت نگیرد و انزال نشود روزه باطل نیست.

سوال۲: اگر شخصی در هنگام روزه مستحبی یا روزه قضا‌‌، جماع کند چه باید بکند؟

پاسخ: در هنگام روزه مستحبی گناهی بر او نوشته نیست اما روزه باطل می شود و در روزه قضا اگر بعد از ظهر و از روی عمد این عمل را مرتکب شود مشمول پرداخت  کفاره میشود و کفاره آن اطعام ده فقیر است و اگر نمی تواند ۳ روز روزه می گیرد.

سوال۳: شخصىبا تصور این که در روز ماه مبارک رمضان، آمیزش با زوجه  حرام نیست و  روزه را باطل نمى کند، مرتکب آن شده است، آیا کفّاره هم دارد؟

پاسخ: فقط قضا دارد.

سخن آخر:

بر اساس آنچه گفته شد داشتن رابطه زناشویی برای زوجین در ماه رمضان توسط احکام اسلامی مجاز شناخته شده است اما باید شرایط و ضوابط آن را رعایت نمود تا منجر به بطلان روزه نشود. توصیه ما در آی بساط این است که جهت انجام هر نوع رابطه ای در هر زمانی از صحت رابطه و راحتی طرف مقابلتان اطمینان حاصل نمایید. استفاده از کاندوم از بهترین راه های سهولت در رابطه و حصول اطمینان از امن بودن آن است.

جهت خرید انواع کاندوم و دریات آن ر کمترین زمان ممکن همین حالا سفارش خود را ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *