اختلال نعوظ چیست – روش تشخص، علائم و راه های درمان

اختلال نعوظ چیست و راههای درمان آن کدامند

بسیاری از مردان از اختلال نعوظ در هنگام  داشتن رابطه جنسی شکایت میکنند و این اختلال سبب بروز نارضایتی در شریک جنسی مردانی با این اختلال میشود و در صورت عدم رسیدگی و درمان اصولی، به دلیل نداشتن یک رابطه جنسی موثر  و با کیفیت، اعتماد به نفس را در مردان کاهش داده و موجب سردی و دلزدگی شریک جنسی میشود. به این دلیل که عوامل موثر در به وجود آمدن این اختلال متفاوت و گسترده هستند، راه های درمان و جلوگیری نیزمتنوع و گوناگون است و از مراجعه به روان شناس تا مصرف دارو و ابزارهای فیزیکی را در بر میگیرد. در ادامه به تعریف واژه نعوظ از منظر آناتومیک میپردازیم.

نعوظ چیست؟

واژه نعوظ با معادل انگلیسی Erection به بزرگ و سفت شدن آلت جنسی مردانه و همچنین کلیتوریس زنان گفته میشود  که در هنگام نعوظ بافت های نعوظی پر از خون شده و این خونرسانی سریع و پرفشار به این بافت هها سبب بزرگ و سفت شدن آلت های تناسلی زنانه و مردانه میشود و با سفت شدن آلت مردانه امکان دخول در واژن زن و شروع رابطه جنسی میسر میشود. این پدیده در انسان ها عموما با تحریک جنسی و به صورت غیر ارادی و خودکار صورت میگیرد . نوعی نعوظ یا بلند شدن آلت هنگام خواب در مردان به صورت غیر ارادی انجام میشود که به  نعوظ صبحگاهی یا Nocturnal Penile Tumescence معروف است و نشانگر سلامت سیستم عروق و عصب دستگاه نعوظی است.

لازم به ذکر است اصطلاح اختلال نعوظ به ناتوانی نعوظ در مردان اشاره دارد و با وجود تعریف نعوظ هم برای مردان و هم زنان، ام اصطلاح اختلال فقط به ناتوانی مردان در نعوظ  اطلاق میشود.

اختلال نعوظ چیست؟

اختلال نعوظ به انگلیسی Erection Dysfunction است که جز ناتوانی های جنسی مردانه دسته بندی میشود عبارتست از عدم توانایی مردان در برانگیختگی آلت مردانه در دستیابی به نعوظ به گونه ای که قادر به ایجاد رابطه جنسی نبوده و یا ناتوانی در حفظ حالت نعوظ آلت جنسی برای ادامه فعالیت جنسی گفته میشود.  اختلالات نعوظ بیماری نیست بلکه نشانه ای احتمالی از وجود یک بیماری است و اگر به صورت مداوم بیش از 3 ماه ادامه پیدا کند نیازمند مراجعه به متخصص ارولوژی است. نتایج این پدیده در مردان عمدتا به صورت کاهش میل جنسی،

علائم اختلال نعوظ در مردان چیست؟

همانطور که گفته شد اختلال نعوظ علائم مختلفی می تواند داشته باشد . برخی از این موارد شامل کاهش اعماد به نفس، احساس خجالت و شرمساری در هنگام رابطه جنسی هستند که در نتیجه باعث کاهش رضایت جنسی منجر میشود. در دیگر پیامدهای اختلال نعوظ در مردان زودانزالی و دیرانزالی (مختل شدن رسیدن به اوج لذت جنسی در مردان ) اشاره کرد.

آناتومی اختلال در نعوظ مردان

انواع اختلال در نعوظ

این مورد در مردان می تواند به شکل های مختلف وجود داشته باشد. در واقع این مشکل در مردان به دو دسته کلی اختلال اولیه و اختلال ثانویه تقسیم بندی میشود:

اختلال اولیه

در مردانی که دچار اختلال اولیه هستند، این افراد تا به حال در زندگی خود تجربه نعوظ و بلند شدن آلت جنسی خود و در نتیجه داشتن هیچ نوع رابطه جنسی را نداشته اند.

اختلال ثانویه

در صورتی که افراد دارای اختلال ثانویه قبلا زندگی جنسی نرمالی را داشتند و به تدریج دچار این اختلال شده اند و این نوع از اختلال است که رواج زیادی میان مردان دارد و عمدتا با بالا رفتن سن به تعداد افراد مبتلا نیز افزوده میشود. البته دسته سومی هم هستند که به صورت موقتی دچار اختلال شده و مجددا به حالت نرمال جنسی خود برمیگردند و این دسته بیشتر جوانانی هستند که در دفعات اول رابطه جنسی خود عملکرد خوبی نداشته و یا افرادی که در یک بازه زمانی دچار استرس زیادی میشوند.

بیشتر بخوانید : همه چیز درباره سکس دهانی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

همانطور که ذکر شد، در صورت مداومت بیش از 2 تا 3 ماه اختلال در نعوظ و همچنین ابتلا به سایر بیماری های جنسی و اگر به بیماری های قلبی- عروقی  یا دیابت مبتلا هستید، سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

در نظر داشته باشید، با وجود اینکه این اختلال با افزایش سن افراد رابطه مستقیمی دارد، اما در مطالعاتی به سهم 25 درصدی مردان زیر 40 سال از این اختلال اشاره شده است که عمدتا هم با زودانزالی همراه بوده است. از آنجایی که اختلال نعوظ در مردان عمدتا مربوط به یک بیماری جدید است، مردان زیر 40 سال بایستی این مشکل را جدی گرفته و در صورت طولانی شدن آن به پزشک متخصص مراجعه کنند، زیرا در این افراد علت عمده مربوط به بیماری های عروقی است که در صورت جدی گرفته نشدن تبعات خطرناکی را به همراه دارد.

دلایل عدم نعوظ در مردان

از نظر آناتومیک نعوظ با شل شدن عضله های آلت تناسلی و هجوم یکباره مقادیر زیادی خون از طریق عروق این ناحیه و پر کردن محفظه های کورپورا کاورنوسا که منجر به سفت شدن بافت آلت شده، بوجود می آید. با انقباض این عضلات جریان خون جمع شده از وریدهای آلت تناسلی خارج شده و نعوظ پایان میابد. عدم نعوظ به هر علتی که این چرخه را تحت تاثیر قرار دهد اطلاق میشود. دلایل بسیار زیادی برای اختلال در نعوظ گزارش شده است که مهم ترین آن ها دیابت نوع است که سهمی 25 تا 75 درصدی از کل اختلالات نعوظ در مردان را به خود اختصاص داده است.

دلایل اختلال نعوظ به 3 دسته کلی تقسیم بندی میشوند:

 • علت عضوی یا ارگانی
 • هورونی
 • عروقی
 • علت عصبی
 • علت روانی

دلایل اختلال در نعوظ

علت عضوی یا ارگانی

علت عضوی یا ارگانی به دلایلی گفته میشود که با ایجاد یک اختلال یا بیماری در یکی از اعضای بدن، این مشکل سبب بروز اختلال در اعضای جنسی و در نتیجه اختلال در نعوظ میشود. به عنوان مثال بیماری دیابت با ایجاد اختلال در عروق سبب مشکل در نعوظ میشود که از دسته اختلالات عروقی هست و یا افرادی که دچار اختلالات هورمونی غدد درون ریز مانند تیرویید یا هیپوفیز هستند، امکان این پدیده در آن ها بسیار افزایش میابد.

از دیگر علل عضوی مطرح در اختلال نعوظ میتوان مصرف الکل و دخانیات، چاقی و داشتن رژیم پرچرب، مصرف یکسری داروها و مکمل ها و یا مواد مخدر مانند:

 • تیازید
 • فیبرات ها
 • دیگوکسین
 • فنوتیازیدها، آلوپرینول
 • اسپیرونولاکتون
 • ایندومتاسین
 • داروهای ضد افسردگی

بیماری هایی که سبب کاهش سطح تستوسترون در بدن میشوند مانند سیروز کبدی، تالاسمی، روماتیسم مفصلی و عفونت های مزمن ویروسی. بیماری های قلبی، فشار خون بالا، سکته قلبی و نارسایی کلیوی از دیگر مصادیق این دسته هستند به گونه ای که 60 درصد مردان با سابقه سکته قلبی مبتلا به اختلالات نعوظ هستند.

محصول پیشنهادی : کاندوم کاپوت مدل Stay Hard

اختلال نعوظ روانی

این دسته از علل اختلال در نعوظ تا مدت ها و حدود دهه 80 میلادی تنها علت این اختلال به شمار می آمد و با دسته بندی جدید عوامل، باز هم سهمی موثر و گسترده را در اختلال نعوظ  ایفا میکند. از نمونه های این دسته میتوان افسردگی، استرس، اضطراب، آشفتگی، خویش بدانگاری، عوامل سایکوژنیک  یا فکر-روانی را میتوان نام برد.

اختلال نعوظ روانی

علت عصبی

اصطلاح علمی عوامل این دسته به عوامل نوروژنیک معروف هستند که به صدمات و بیماری هایی که سیستم عصبی را تحت تاثیر قررار میدهد، مانند صدمات و آسیب های نخاعی و ام اس ، گفته میشود.  مصرف مسکن ها و برخی جراحی ها نیز در این دسته سبب بروز اختلال نعوظ در مردان میشوند. از دیگر موارد میتوان به تروما دستگاه تناسلی و ضربه و آسیب به این عضو که به بیماری پیرونی معروف است، اشاره نمود.

تاثیر سن بر اختلال نعوظ

طبق تحقیقات انجام شده در واقع افزایش سن می تواند باعث بوجود آمدن مشکلاتی در نعوظ شود البته این بدین معنا نیست که حتما با افزایش سن در واقع نعوظ نیز دچار مشکل مب شود. در واقع این مشکل در سنین زیر 40 سال نیز ممکن است مشاهده شود و طبق بررسی های انجام شده در جوانان مصرف مواد اعتیاد آور می تواند یکی از دلایل اصلی اختلال نعوظ باشد.

پس جدای از سن یکی از عوامل مهم در اختلال نعوظ در واقع سبک زندگی شخصی فرد است. از طرفی سیگار کشیدن می تواند یکی از دلایل اصلی این مشکل در جوانان باشد. یکی دیگر از مواردی که ممکن است تاثیر گذار باشد نیز داشتن دیابت است که خود تاثیر مستقیم بر اختلال نعوظ دارد.

طبق تحقیقات انجام شده 12 درصد از مردان زیر 60 سال ، 22 درصد از مردان 60 تا 70 سال و 30 درصد از مردان بالای 70 سال دارای مشکلات نعوظ هستند. همانطور که می بینید یکی از موارد تاثیر گذار نیز سن شخص است که با افزایش آن درصد ابتلا به این مشکل نیز بیشتر می شود.

فاکتورهای بالا برنده ریسک ابتلا به اختلالات نعوظ

به طور کلی سبک زندگی و عادات مختلف غذایی و ورزشی تاثیر بسیار زیادی در ایجاد و کنترل مشکل نعوظ دارند که از آن میان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رژیم ها غذایی خیلی چرب یا خیلی شیرین، اضافه وزن و چاقی
 • مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر
 • عدم تحرک کافی و فعالیت های بدنی
 • زندگی و کار در محیط ها و مشاغل تنش زا و استرس زا
 • زندگی جنسی مملو از شریک های مختلف جنسی که عموما باعث برهم خوردن آرامش روانی میشود
 • افزایش سن

بیشتر بخوانید : نحوه استفاده از اسپری تاخیری

درمان اختلال نعوظ

با توجه به دلایل و عوامل دخیل در اختلالات نعوظ، سوالی که پیش می آید این است که آیا درمانی برای این مشکل وجود دارد؟

پاسخ برای اکثر افراد با اختلالات اولیه نعوظ بلی است. البته در موارد نادری در اختلال نعوظ اولیه هنوز درمان قطعی برای برخی افراد یافت نشده است. به طور کلی درمان های مطرح شده به دو دسته درمان های اختصاصی و درمان های غیر اختصاصی تقسیم بندی میشوند.

راه های طبیعی درمان اختلال نعوظ

در درمان های غیر اختصاصی که عموما به تغییر سبک زندگی و غذایی و همچنین کاهش تنش و استرس بیشتر مرتبط است، فرد مبتلا با کنار گذاشتن عادات اشتباه در زندگی و با روی آوردن به یک زندگی سالم با پرهیز از مصرف الکل، سیگار، مواد مخدر، غذاهای چرب، غذاهای شیرین که منجر به دیابت میشود، کم کردن وزن و ورزش کردن مداوم را شامل میشود. در برخی موارد پزشک متخصص فرد دچار اختلال نعوظ را به روان شناس برای روان درمانی و مشاوره ارجاع میدهد.

درمان های اختصاصی

در درمان های اختصاصی اکثرا از داروهای مختلف گیاهی که در حوزه طب سنتی به عنوان یک روش مکمل قرار میگیرد مانند مصرف جنسینگ یا یا درمان های دارویی مانند مصرف آپومورفین زیر زبانی، سیلدنافیل (ویاگرا)،  و استفاده از وسایل کمک کننده مانند وکیوم مردانه و کاندوم های دارای حلقه های تنگ کننده که به عروق آلت فشار وارد کرده و خروج خون را کنترل میکنند و یا تزریق داخل مجرای آلتی را نام برد.

در درمان های اختصاصی تعدادی قرص از معروفیت زیادی برای ایجاد و حفظ نعوظ برخوردار هستند که عبارتند از:

 • سیلدنافیل سیترات (ویاگرا)
 • تالادافیل سیترات (سیالیس)
 • وردنافیل
 • ویزارسین

این داروها یک ساعت پیش از شروع رابطه مصرف شده و تا مدت طولانی کمک به حفظ نعوظ میکنند و در صورتی که بیش از 4 ساعت نعوظ طول بکشد حتما بایستی به پزشک مراجعه کرد. عمده عوارض جانبی این داروها سردرد، احتقان بینی، اختلال گوارش، اختلال دید که به دید آبی معروف است و زانو درد را میتوان برشمرد.

درمان اختلال در نعوظ با قرص

درمان اختلال نعوظ با جراحی

در مواردی که درمان های غیراختصاصی و درمان های اختصاصی دارویی و تجهیزات کمکی نتوانند مشکل اختلال نعوذ فرد مبتلا را برطرف کنند استفاده از جراحی برای درمان پیشنهاد میشود. در این روش با انجام جراحی و قرار دادن پروتزهای آلت و یا جراحی عروق آلت تناسلی که در اثر ضربه دچار اختلالات عروقی شده اند، خونرسانی به بافت نعوظی بهبود میابد.

از عوارض این روش میتوان عوارض بعد از جراحی و عفونت های ناشی از جراحی را نام برد.

جمع بندی

در آخر خاطر نشان میشود که در صورت بوجود آمدن این مشکل و ادامه یافتن آن قبل از هر چیزی به متخصص ارولوژی مراجعه نموده و زیر نظر پزشک متخصص مراحل تشخیص و درمان را طی نمایید. فراموش نکنید که راحت ترین و مهم ترین روش که قبل از مراجعه به پزشک میتوانید آن را امتحان کنید، درمان های غیر اختصاصی و تغییر سبک زندگی شماست. در صورتی که با این روش درمانی به نتیجه نرسیدید با مشورت پزشک خود به ترتیب مراحل درمان را طی نموده و به خاطر داشته باشید که داشتن آرامش رمز مهمی در داشتن یک زندگی زناشویی سالم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *