آیا استفاده از کاندوم باعث خشکی رحم میشود؟

آیا استفاده از کاندوم باعث خشکی کاندوم می شود

سوال بسیاری از کاربران این بوده است که آیا استفاده از کاندوم باعث خشکی رحم میشود؟ آیا استفاده از لوبریکانت یا روان کننده ها میتواند کمک کننده باشد؟ خشکی واژن و به تعبیری خشکی رحم از مشکلات شایع در بین زنان است و دلیل اصلی آن کاهش هورمون استروژن و نازک شدن دیواره واژن است.  به طور طبیعی یک لایه نازک از ماده ای شفاف دیواره واژن را پوشانده است که باعث مرطوب و لغزنده بودن این ناحیه میشود و در هنگام رابطه جنسی با افزایش جریان خون در ناحیه تناسلی، این امر ترشحات این پرده را بیشتر کرده و باعث لغزندگی واژن میشود.

عوامل موثر در خشکی واژن

با توجه به دلیل اصلی ذکر شده برای این مشکل، هر گونه ماده شیمیایی ماده اسپرم کش ها و یا مواد طبیعی مانند لاتکس که باعث ایجاد حساسیت در ناحیه تناسلی خانم ها شود احتمال تغییرات هرمونی در زنان را بوجود میاورد. البته میزان و نحوه واکنش به این حساسیت در افراد مختلف بسیار متفاوت است و البته برندهای معروف تولید کننده کاندوم درصدد استفاده از مواد اولیه غیر آلرژیک در محصولات خود هستند تا این مشکلات به حداقل برسد.

همچنین عواملی مانند استرس و مشکلات ارتباطی و خانوادگی، زایمان و تولد فرزند و شیردهی نوزاد که ممکن است تا مدت ها مادر را درگیر این عارضه کند و عمدتا به دلیل تغییرات هورمونی می باشد، مصرف دخانیات، عمل برداشتن تخمدان و یائسگی از دلایل عمده کم شدن هورمون استروژن و خشکی واژن هستند. عواملی نیز مانند برخی بیماری های خودایمنی مثل سندرم شوگرن و همین طور مصرف برخی داروها ضدسرماخوردگی و ضد آلرژی که سبب کاهش رطوبت و خشکی غشای مخاطی و همین طور شستشوی واژن با برخی مواد شیمیایی که تعادل هورمونی را برهم زده و سبب التهاب در این ناحیه میشوند که منجر به خشکی واژن میشود.

از طرف دیگر عده ای از زنان هنگام استفاده شریک جنسی آن ها از کاندوم احساس خشکی واژن در هنگام دخول دارند که این مسئله امری عادی بوده و با خشکی واژن به عنوان یک عارضه متفاوت است و به طور کلی پیشنهاد میشود که هنگام استفاده از انواع کاندوم های ساده، خاردار یا شیاردار از روان کننده های پایه آبی یا سیلیکونی برای افزایش لذت رابطه جنسی و همین طور جلوگیری از پارگی کاندوم استفاده شود و همین طور استفاده از کاندوم های دارای روان کننده پیشنهاد میشود و به هیچ عنوان از روان کننده های روغنی که هم باعث آسیب به کاندوم های لاتکس شده و هم احتمال افزایش عفونت های ناحیه تناسلی زنان را افزایش میدهند.

عوامل موثر در خشکی واژن

علائم اولیه خشکی واژن

از علائم اولیه خشکی واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • احساس سوزش و درد ناشی از زخم درون واژن
 • خارش، سوزش یا زخم اطراف دهانه واژن (فرج)
 • احساس درد هنگام داشتن رابطه جنسی که در برخی موارد همراه با کمی خونریزی است
 • عود کردن عفونت مجاری ادراری
 • تکرر ادرار
 • نازک شدن لب های فرج

بیشتر بخوانید: کاندوم تاخیری بهتر است یا اسپری

 درمان خشکی واژن

در موارد بسیار محدودی خشکی واژن یک مساله جدی پزشکی بوده و در صورت ادامه داشتن این موارد برای زمان طولانی و پدید آمدن نشانه های ثانویه که در زیر اشاره میشود  بایستی به پزشک متخصص مراجعه کرد. از جمله نشانه های ثانویه خشکی واژن میتوان موارد زیر را برشمرد:

 • درد زیاد داشتن در هنگام برقراری رابطه جنسی
 • ترک خوردگی، زخم و خونریزی شدید بافت واژن
 • عرق شبانه و بی خوابی
 • خستگی بیش از حد
 • کم شدن حافظه و کاهش توانایی های ذهنی

در موارد گفته شده حتما بایستی به پزشک مراجعه کرد و از داروهای تجویزی استفاده نمود. البته در موارد خفیف میتوان از یکسری درمان های خانگی که عمدتا با استفاده از دانه ها و روغن های گیاهی است استفاده کرد. از جمله این موارد میتوان به استفاده از روغن نارگیل و روغن درخت چای برای مرطوب کردن ناحیه واژن با استفاده از پنبه تمیز، بهره بردن از مخلوط ژل برگ آلوئه ورا و شیر برای شستشوی واژن و سپس شستشو با آب گرم، اضافه کردن دمنوش بابونه و مصرف تخم کتان به برنامه غذایی، استعمال روغن زیتون در عضو واژن و شستشو با آب گرم و شستشو با جوشانده گزنه از دیگر درمان های رایج خانگی هستند.

درمان خشکی واژن

جمع بندی:

با توجه به موارد گفته شده و بررسی دلایل مختلف خشکی واژن و همچنین امکان آلرژِیک بودن استفاده از کاندوم لاتکس برای تعدادی از افراد، احتمال ایجاد خشکی واژن در تعداد کمی از افراد وجود داشته و پیشنهاد میشود بدین منظور از کاندوم های پلی یورتان استفاده شود و یا  حتما از کاندوم های حاوی روان کننده و همین طور ژل های روان کننده پایه آبی یا سیلیکونی در هنگام رابطه استفاده شود تا موارد خفیف خشکی واژن با این کار برطرف شود و حتما در موارد حاد به پزشک متخصص مراجعه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *