فواید روابط زناشویی از نظر اسلام

فواید رابطه جنسی از نظر اسلام

غریزه جنسی امری فطری و خصلتی ذاتی است که خداوند متعال برای ازدیاد نسل و بشر و جلوگیری از انقراض در انسان ها قرار داده است و به گفته متفکر معروف اسلامی شهید مطهری، علاقه و جذبه جنسی نه تنها با معنویت وروحانیت منافاتی ندارد، بلكه جزء خوى و خلق انبیاست و طبق روایات متعدد پیامبر اکرم و ائمه اطهار علاقه و محبت خود به همسرانشان را با صراحت بیان میکردند و کسانی که میل به رهبانیت و دوری از زنان را رواج میدادند به شدت نکوهش میکردند.

غریضه جنسی عطیه ای خداداد است و در جایجای قرآن کریم مانند آیه 189 سوره اعراف که ازدواج و رابطه زناشویی را مایه  آرامش زوجین معرفی کرده است و در آیه 14 سوره آل عمران علاقه به زنان در مردان را امری ذاتی که گوهر مردان به آن آراسته شده است بیان میکند. البته در آموزه های اسلامی و قرآن کریم داشتن رابطه جنسی تنها در چارچوب خانواده و ازدواج تعریف و توصیه شده است و در مورد روابط جنسی خارج از چارچوب و رابطه با جنس موافق به شدت نهی شده است و طبق آیات 67 و 68 سوره فرقان عذابی مضاعف و همراه خواری برای آنان که زنا میکنند خواهد بود. در سوره مومنون نیز به چارچوب رابطه جنسی در قالب ازدواج تاکید شده و کسانی را که خارج از این چارچوب مبادرت به برقراری رابطه میکنند متجاوز مینامد.

فواید نکاح و آمیزش از دیدگاه قرآن

به طور کلی مباحث مطرح شده در قرآن کریم پیرامون رابطه جنسی و فواید آن در چند دسته گنجانده میشود که از جمله آن ها میتوان به بهره گیری از یک لذت پاک برای زوجین، اختصاص یک زمان خصوصی برای استحکام بنیان خانواده در هنگام برقراری رابطه جنسی، آفرینش یک زوج از جنس بشر برای آرامش  طرفین رابطه، معرفی زوجین به عنوان لباس و محافظت برای یکدیگر و بهره گیری از ثواب معنوی برقراری رابطه جنسی که خداوند در قرآن آن را وعده داده است.

در مقوله بهره مندی از لذت رابطه خداوند در آیه 24 سوره نسا به این امر اشاره نموده است و در حدیثی از امام صادق (ع) منقول است که برای مردم در دنیا وآخرت ، هیچ لذتی بالاتر از همبستری با زنان نیست ؛ ، سپس فرمودند :اهل بهشت به چیزی بیشتر از نکاح، چه از طعام وشراب ،لذت نمی برند (کافی ج ۵،ص ۳۲۰) و پیامبر (ص) فرمودند : روشنی چشم من در نماز و لذت من در دنیا ، زنان و گل های من حسن و حسین (ع) می باشد (وسایل الشیعه ج۲۰ ص ۲۳).

محصول پیشنهادی :کاندوم بیگ داتس

اختصاص زمان ویژه برای رابطه جنسی

در رابطه با اختصاص یک زمان ویژه و با شرایط خاص برای داشتن رابطه جنسی خداوند در آیه 58 سوره نور به این امر فرمان داده و از مومنان خواسته در زمان های اشاره شده در این آیه بدون اذن به محفل خصوصی همدیگر وارد نشوند و در آیه بعد در جهت حفظ بهداشت جنسی کودکان بالغ سفارش به اجازه فرزندان بالغ در هنگام ورود به خلوت والدین نموده است. امام صادق (ع) فرمودند: کنیزان وکسانی که بالغ نشده اند در سه زمان ،همان گونه که خدای عزوجل شما را امر کرده است ، برای ورود باید اجازه بگیرند ؛وهمچنین خادمت که بالغ شده درسه وقت از عورات، داخل شد،اگر چه خانه اش در خانه شما باشد باید اجازه بگیرد ،این سه وقت عبارت است از :

  1. بعد از عشا که عتمة(ثلث شب) نامیده می شود
  2. وقتی که صبح می کنید
  3. وزمانی که در بعداز ظهر، لباس هایتان خارج می کنید ؛

به تحقیق که خدا امر کرده است که این سه اوقات را در خلوت و سهو باشید .( وسائل‏الشیعة ج : ۲۰ ص : ۲۱۸).

آرامش با رابطه جنسی

آرامش در کنار همسر

در ایه 21 سوره روم به آرامش کنار همسر اشاره شده است و خداوند میفرماید : از نشانه های او ،این است که همسرانی (جفت هایی ) از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنان آرامش بگیرید ،و بین شما ( زن و شوهر ) مودّت و رحمت قرارداده است ؛ در این ، نشانه هایی است برای گروهی که تفکر می کنند.  و در آیه 187 سوره اعراف مجددا به این امر تاکیدی دوباره میکند و به فایده آمیزش جنسی اشاره میشود: او خدایى است كه (همه) شما را از یك فرد آفرید و همسرش را نیز از جنس او قرار داد، تا در كنار او بیاساید. سپس هنگامى كه با او آمیزش كرد، حملى سبك برداشت.

در رابطه با لباس یکدیگر بودن همسران در آیه 187 سوره بقره خداوند میفرماید: آمیزش جنسى با همسرانتان، در شبِ روزهایى كه روزه مى‏گیرید ، حلال است. آنها لباس شما هستند و شما لباس آنها (هر دو زینت هم و سبب حفظ یكدیگرید).

در آیه223 سوره بقره به ثواب اخروی حاصل از آمیزش  جنسی حلال تاکید شده است و خداوند میفرماید : زنان شما، محل بذرافشانى شما هستند پس هر زمان كه بخواهید، مى‏توانید با آنها آمیزش كنید. و اثر نیكى براى خود، از پیش بفرستید! و از خدا بپرهیزید و بدانید او را ملاقات خواهید كرد و به مؤمنان، بشارت ده! (بقره ،۲۲۳) و  در برخی ایات خداوند به اجر اخروی فرزند صالح حاصل از نکاح توصیه کرده و میفرماید: و آنچه را از پیش براى خود فرستادید، نزد خدایش مى‏یابید، كه اگر خیر بود خیرتر شده، و اجرى عظیم دارد.( سوره مزمل آیه ۲۰)

محصول پیشنهادی : کاندوم مسافرتی

فواید نکاح و آمیزش از دیدگاه پیامبر و ائمه

از طرف دیگر پیامبر و ائمه  که قرآن ناطق و تبیین کننده معارف عالی الهی هستند نیز در احادیث بسیاری به فواید رابطه جنسی در چارچوب تشکیل خانواده اشاره نموده اند. در بسیاری از این احادیث آمیزش جنسی مایه رحمت الهی معرفی شده است. در موردی دیگر آمیزش را آمرزش از گناهان ذکر نموده اند. آمیزش و رابه زناشویی مانع انحطاط اجتماع و حفظ عفت عمومی ذکر شده است. در حدیثی از پیامبر آمیزش و همبستری همردیف جهاد در راه خدا بیان شده و غسل بعد از آمیزش از بین برنده گناهان خواهد بود.

به طور کلی اسلام دینی است که امر موکدی به ازدواج و برقراری رابطه جنسی و بهره مندی از فواید مختلف مادی و معنوی آن داشته است. به طوری که خداوند در آیات مختلف امر به ازدواج نموده و به تبیین فواید دنیوی و اخروی آن پرداخته است. در ادامه نیز پیامبر و ائمه چه در احادیث و چه در سیاق عملی خود تشویق به امر ازدواج و آمیزش در چارچوب نکاح نموده اند و اجر و ثواب بسیاری را به مومنین وعده داده اند که علاوه بر لذایذ و فواید مادی و دنیوی این لذت پاک و حلال خداوندی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *