حساسیت به کاندوم، علائم و درمان در مردان و زنان

حساسیت به کاندوم

حساسیت به کاندوم می تواند هم برای مردان و هم برای زنان به وجود بیاید. استفاده از لاتکس و مواد شیمیایی دیگری که در کاندوم های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند می تواند عامل به وجود آورنده حساسیت باشند.

علائم حساسیت به کاندوم

هنگام استفاده از کاندوم ، هر یک از زوجین می توانند پس از تماس مستقیم با لاتکس و یا استنشاق ذرات لاتکس واکنش آلرژیک متفاوت داشته باشند که این واکنش ها می تواند باعث ایجاد طیف گسترده ای از علائم شود.

آلرژی خفیف و ملایم

یک واکنش آلرژیک خفیف می تواند شامل علائم فوری از جمله خارش، ورم، سوزش و راش پوستی باشد.

آلرژی متوسط به کاندوم

علائم حساسیت متوسط هنگام استفاده از محصولات لاتکس شامل خارش گلو، آبریزش بینی، عطسه، سرفه ، خس خس کردن گلو و مشکلات تنفسی کم می باشد.

آلرژی شدید

افرادی که نسبت به استفاده از محصولات لاتکس آلرژی شدید دارند دچار یک بیماری به نام انافیلاکسی می شوند. در طی این بیماری، سیستم ایمنی بدن باعث آزاد شدن مقدار زیادی ترکیب ملتهب کننده به نام هیستامین می شود که این ترکیب به سرعت در سراسر بدن پخش می شود.

بر اساس تحقیقات یک دانشگاه آمریکایی علائم آنافیلاکسی عبارتند از : ورم، فشار خون پایین، حالت تهوع، سرگیجه، خشکی گلو، اسهال، استفراغ، دل درد، مشکلات تنفسی ، ضربان قلب بالا و ایست قلبی

علائم این بیماری به سرعت آشکار می شود و در سراسر بدن پخش می شود. افرادی که این بیماری را تجربه می کنند باید فورا و به سرعت با اورژانس تماس بگیرند.

علائم حساسیت به کاندوم در زنان

حساسیت در زنان می تواند به روش های مختلف بروز کند که شامل موارد زیر می باشد.

خارش :

اولین علامت آلرژی در زنان را میتوان خارش نامید. در این حالت زنان در ناحیه واژن دچار خارش می شوند که بنا به میزان شدت می تواند کم یا زیاد باشد همچنین گاهی اوقات این خارش در ناحیه داخل واژن نیز رخ می دهد.

سوزش :

علامت بعدی حساسیت به کاندوم را می توان سوزش نامید که یکی دیگر از نشانه های عرف در حساسیت و آلرژی می باشد که در بانوان نفوذ می کند.

راش پوستی :

یکی دیگر از علائم معمول و رایج راش پوستی می باشد که در ناحیه واژن رخ می دهد و معمولا به صورت رنگ صورتی می باشد.

تاول :

معمولا پس از استفاده طولانی مدت از کاندوم های لاتکس ممکن است تاول هایی بسته به میزان و شدت حساسیت در ناحیه واژن ایجاد شود که پیشنهاد می شود در صورت مشاهده استفاده از محصولات لاتکس را متوقف و از سایر مدل ها استفاده کنند.

تشخیص حساسیت به کاندوم

برای تشخیص حساسیت پزشک در ابتدا به علائم فرد توجه می کند. همچنین ممکن است  در مورد شغل فرد نیز سوال شود چرا که افراد و کارکنانی که مرتبطا با محصولات لاتکس در ارتباط هستند، خطر ابتلا به بیماری برای آنان بیشتر می باشد.

علاوه بر این موارد یک متخصص آلرژی ممکن است آزمایش های دیگر را به منظور بررسی حساسیت پوست فرد نسبت به لاتکس یا وجود آنتی بادی های لاتکس در خون فرد انجام دهد.

عوامل به وجود آورنده حساسیت

گاهی اوقات بعضی از افراد هنگام استفاده از کاندوم دچار سوزش ، خارش ، قرمزی و تورم در ناحیه تناسلی خود می شوند که این موارد می توانند از علائم اصلی حساسیت به کاندوم باشند. اگر شخصی بعد از استفاده دچار حساسیت شود ممکن است که در واقع مشکل از سمت خود شخص نباشد. گاهی اوقات بعضی از تولیدکنندگان ، از مواد اسپرم کش و روان کننده شیمیایی استفاده می کنند که این امر باعث تحریک دستگاه تناسلی و ایجاد خارش و سوزش در ناحیه تناسلی می شود، همچنین خود لاتکس که اکثر کاندوم ها از آن تولید می شوند نیز می تواند ایجاد مشکل کند.

لاتکس

جنس لاتکس از شیره درختان لاستیکی به دست می آید و تولید کنندگان برای ساخت این محصول و سایر محصولات پزشکی از جمله دستکش (که برای جلوگیری از بیماری های ویروسی از جمله کرونا بسیار موثر است) از لاتکس استفاده می کنند.

لاتکس طبیعی حاوی پروتئین هایی می باشد که می تواند باعث آلرژی در ناحیه آلت تناسلی گردد. بر اساس یک تحقیق که در سال 2016 انجام شده در حدود 4.3% از جمعیت جهان نسبت به لاتکس حساسیت دارند. آلرژی هایی که از طریق لاتکس اتفاق می افتد به مرور زمان و بر اثر استفاده مکرر ایجاد می گردد که این علائم از نظر شدت و حساسیت می توانند متفاوت باشند.

حساسیت به کاندوم لاتکس

در این مقاله در خصوص علائم و انواع حساسیت به کاندوم پرداخته شده است و همچنین در خصوص گزینه های درمانی و اینکه چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم نیز صحبت شده است.

اسپرم کش ها

اسپرم کش ، نوعی ماده به منظور جلوگیری از رسیدن اسپرم به تخمک است که به صورت ژل، کف ، و یا شیاف موجود است. همچنین زوجین می توانند کاندوم های آغشته شده به اسپرم کش را خریداری و استفاده کنند. ذکر این نکته ضروری است که ماده اصلی بسیاری از اسپرم کش ها غیروکسینول 9 است که اسپرم ها را از بین می برد. با اینحال استفاده مداوم از کاندوم های آغشته شده به اسپرم کش باعث سوزش و درد در ناحیه تناسلی می شود.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، استفاده مداوم از اسپرم کش ها، می تواند خطر ابتلا به بیماری های عفونتی از جمله سوزاک را افزایش دهد چرا که مخاط واژن در هنگام تماس با اسپرم کش ها مستعد ابتلا به حمله میکروارگانیسم هامی شود.

روان کننده های شیمیایی

استفاده از روان کننده ها می تواند باعث افزایش لذت جنسی در زوجین شود اما بدلیل اینکه برخی از روان کننده ها حاوی مواد شیمیایی مانند پروپیلن گلیکول و گلیسرول هستند، این مواد می تواند باعث ایجاد درد و سوزش و خارش در ناحیه تناسلی زوجین شود. همچنین برخی از روان کننده ها حاوی مواد اسپرم کش نیز هستند که استفاده از این مواد می تواند بافت های واژن را مختل و خطر ابتلا به بیماری های عفونی را افزایش دهد.

حساسیت به کاندوم خاردار و تاخیری

حساسیت به کاندوم خاردار یا تاخیری می تواند به روش های مختلفی بروز کند. علت اصلی آلرژی می تواند وجود لاتکس در این دو مدل باشد که سبب می شود زن یا مرد به این محصولات حساسیت پیدا کنند و در نتیجه باعث ایجاد عوارضی از جمله سوزش، خارش و قرمزی ناحیه آلت تناسلی شود که پیشنهاد می شود در چنین مواقعی بلافاصله استفاده از این مدل را قطع کرده و از سایر مدل ها استفاده کنند.

سندروم لاتکس میوه ای

برخی از افراد علاوه بر حساسیت به لاتکس به بعضی از میوه ها نیز حساسیت دارند که نام این مورد سندروم لاتکس میوه ای نامیده می شود. علت این اتفاق این است که میوه های خاص حاوی پروتئین هایی هستند که مشابه لاتکس عمل می کنند. طبق بررسی هایی که در سال 2016 انجام شده است 35% افرادی که به لاتکس مبتلا هستند خطر آلرژی به یک چند مورد از میوه های زیر را نیز دارند.

 • آووکادو
 • موز
 • کیوی
 • خربزه
 • هلو
 • آلو
 • پاپایا
 • گوجه فرنگی

به همین افراد مبتلا به حساسیت به لاتکس به بادوم زمینی و بلوط و یا هر دو نیز حساسیت دارند.

بیشتر بخوانید: کاندوم طعم دار چیست

درمان حساسیت به کاندوم

درمان حساسیت به کاندوم به میزان شدت آن بستگی دارد. یکی از اولین نکاتی که باید رعایت شود این است که فرد یا افراد از قرارگرفتن در معرض چیزی که باعث واکنش لاتکس می شود خودداری کنند. افرادی که به ماده روان کننده یا اسپرم کش حساسیت دارند باید به دنبال محصولاتی باشند که حاوی این مواد نباشد. همچنین این افراد می توانند از روان کننده های طبیعی مانند ژل آلوئه ورا نیز استفاده کنند.

همچنین برخی از مدل ها از مواد غیر لاتکس ساخته شده است. توجه داشته باشید افرادی که آلرژی شدیدی نسبت به کاندوم های لاتکس دارند ممکن است که نیاز به تزریق اپی نفرین داشته باشند.

درمان حساسیت به کاندوم در زنان

جهت درمان در زنان حتما باید به پزشک مراجعه کرد .پزشک پس از معاینه بر اساس میزان و شدت حساسیت شخص به لاتکس ممکن است داروهای مختلفی از جمله آنتی هیستامین را تجویز کند.

ذکر این نکته مهم و ضروری است که از خود درمانی پرهیز کنید و در صورت مشاهده علائم مختلف حتما با پزشک خود مشورت نمایید. چرا که استفاده از این داروها بدون تجویز پزشک ممکن است اثرات بدی بر روی سلامت شخص بگذارد.

درمان حساسیت به کاندوم

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم حساسیت تا چند روز پس از آخرین تماس باقی بماند باید به پزشک مراجعه نمود. این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد.

 • ترشحات غیر معمول واژن
 • تکرر ادرار به همراه سوزاک
 • درد معده یا کمر
 • حالت تهوع و استفراغ

داروی حساسیت به کاندوم

برای شناختن بهترین دارو اولین اقدام مراجعه به پزشک می باشد. دکتر می تواند علت اصلی آلرژی را با معاینه و آزمایش های مختلف تشخیص دهد و ممکن است برای فرد مبتلا، یک دوره آنتی بیوتیک تجویز کند. در صورت عدم مراجعه فرد مبتلا به عفونت به پزشک ممکن است عفونت گسترش پیدا کرده و باعث بیماری های مختلف حتی ناباروری نیز شود.

بهترین کاندوم ضد حساسیت

اگرچه بیشتر کاندوم ها از لاتکس ساخته شده است اما انواع دیگری نیز از جمله محصولات پلاستیکی، پلاستیک مصنوعی و سایر محصولات طبیعی نیز وجود دارند که به عنوان کاندوم ضد حساسیت شناخته می شوند و شامل موارد زیر می شوند.

کاندوم پلی اورتان

این محصولات از پلاستیک نازک ساخته شده است. همچنین از لحاظ ایمنی نیز مانند سایر از امنیت بالایی برخوردار هستند اما با این حال به اندازه کاندوم های لاتکس مناسب نیستند.بنابراین به احتمال زیاد از بین می روند.

کاندوم پلی ایزوپران

اینها از لاستیک مصنوعی ساخته شده اند که حاوی پروتئین های آلرژی زا نیستند. و در مقایسه با  لاتکس پلی ایزوپران کشش بیشتری دارند.

کاندوم زنانه

کاندوم های زنانه که بر عکس کاندوم های مردانه توسط خانم ها استفاده می شوند یک کیسه پلاستیکی نرم و قابل انعطاف است که با یک حلقه پلی اورتان پوشانده شده و در داخل واژن قرار می گیرد. این ها از لحاظ امنیت با سایر محصولات برابری می کند.

کاندوم Lambskin (روده بره)

این محصول که ساخته شده از روده گوسفند است یک محصول کاملا حیوانی طبیعی است بنابراین شامل هیچ کدام از انواع حساسیت به کاندوم ذکر شده نمی باشد. ذکر این نکته بسیار مهم و ضروری است که سوراخ های ریزی بر روی این مدل کاندوم وجود دارد که گرچه باعث جلوگیری از عبور اسپرم می شود منتها این سوراخ ها به اندازه کافی بزرگ هستند تا ویروس های STD عبور کنند. بنابراین تنها در صورتی باید استفاده شود که خطر ابتدا به بیماری های مزمن و نگران کننده از جمله HIV وجود نداشته باشد.

در صورتی که نگران هستید که ممکن است به کاندوم حساسیت داشته باشید می تواند به پزشک مراجعه کنید. همچنین می توانید در خصوص داشتن رابطه و روش های محافظت با پزشک خود نیز صحبت کنید.پزشک شما می تواند بهترین گزینه را برای شما شریک زندگی شما ارائه دهد.

نتایج:

 • علائم حساسیت می توانند خفیف، متوسط و یا شدید باشند
 • لاتکس و مواد شیمیایی استفاده شده می توانند در برخی افراد آلرژی ایجاد کنند
 • عموما حساسیت با خارش ، سوزش، قرمزی و … خود را نشان می دهد
 • جهت درمان و تشخیص حتما باید با پزشک مشورت نمود
 • برای حل مشکل می توان از کاندوم های جایگزین مانند کاندوم زنانه، پلی اورتان، پلی ایزوپران و غیره استفاده نمود.

منابع جهت مطالعه بیشتر

آیا من به کاندوم حساسیت دارم؟ علائم و نحوه درمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *